Экономика Украины должна расти, но есть одна проблема
Категория
Blogs
Дата публикации

Экономика Украины должна расти, но есть одна проблема

Борис Кушнірук
Борис Кушнірук

Про те, чому НБУ не переймається питанням економічного зростання в Україні, та яка головна проблема з цим пов'язана - у відеоблозі Бориса Кушнірука на ONLINE.UA

В минулому році на 1 вересня голова Національного банку пані Гонтарєва прочитала публічну лекцію студентам Київського національного економічного університету. Ця лекція мене зацікавила тим, що, можливо, вперше голова Національного банку звернула увагу, що, взагалі-то, НБУ відповідає за два завдання. Підкреслюю, не функції, а завдання: забезпечення стабільності національної валюти і економічне зростання, яке забезпечується, в тому числі, через такі інструменти, як зростання зайнятості.

Але цікаво було, що, незважаючи на той факт, що голова НБУ відзначила, що в нього два завдання, потім всю лекцію вона присвятила саме забезпеченню стабільності національної валюти. І при цьому жодним чином не пояснила, як же діюче керівництво Національного банку забезпечує економічне зростання. Це цікаво, тому що не всі, і, на жаль, не тільки в Нацбанку, а й в уряді, усвідомлюють, що саме Національний банк відповідає за поточну економічну ситуацію, поточне економічне зростання.

Бо, якщо дії та кроки уряду мають середній-довгостроковий вимір і можуть дати позитивні наслідки за рік-півтора-два, а щодо деяких кроків, наприклад, реформи пенсійної системи, відчути позитиви чи негативи можна буде лише за 20 років, то якраз дії Національного банку, його грошово-кредитна політика можуть впливати на економічну ситуацію протягом одного-двох кварталів.

Якщо ми бачимо засідання, наприклад, Федеральної резервної системи, то всі світові ЗМІ прикуті до тих слів, заяв, які будуть там зроблені. Тому що саме від грошово-кредитної політики ФРС (а це центральний банк Сполучених Штатів) залежатиме, якою буде ситуація в економіці США та, враховуючи їх вплив, і в світовій економіці. Від того, якою буде процентна ставка, залежатиме, чи ФРС вважає, що економіка перегрівається, чи навпаки, потрібно зберегти низькі процентні ставки, щоб забезпечити зростання попри можливе збільшення інфляції.

На превеликий жаль, в українських умовах те, що чиновники не усвідомлюють, що саме від дій Національного банку залежатиме поточна економічна ситуація, призводить до того, що і сам НБУ не дає собі ради й не усвідомлює, що його кроки доволі часто скоріше заважають економічному зростанню, ніж допомагають. І якщо ми беремо ситуацію сьогоднішнього дня, то бачимо, що фактично дії Національного банку, доволі незграбні, як на мій погляд, призводять до того, що у нас фактично не зростає обсяг кредитування в економіці. У нас практично немає зростання депозитів населення.

В результаті в умовах, коли бізнес навіть готовий збільшити обсяг виробництва, наданих товарів та послуг, вони не можуть цього зробити – у них просто відсутні оборотні кошти, які зазвичай реалізуються через кредитну пропозицію. Але в нас її немає. Більше того, враховуючи кроки Національного банку, наприклад, щодо його депозитних сертифікатів (коли банк просто розміщує гроші в Національному банку), можна розмістити під 16% річних і взагалі не думати про кредитування.

Які мають бути аргументи кредитувати, якщо можна просто розмістити там кошти і нічого більше не робити? При тому, якщо кредит буде для суб’єктів господарювання складати 20%, а саме таку ситуацію декларує Національний банк на сьогоднішній момент... Наприклад, в червні середня процентна ставка по кредитах для корпорацій складала 19,7%, а інфляція при цьому за півроку склала лише 2,5%.

Усвідомлюєте, якою має бути доходність і прибутковість бізнесу для того, щоб покривати таку різницю між реальним рівнем індексу споживчих цін і процентною ставкою за кредитом? Отже, саме дії Національного банку, які не дають доступу, з одного боку, до кредитів, до рефінансування дешевого, а з іншого боку – навпаки, стимулюють банки не кредитувати, а просто розміщувати гроші в Національному банку, призводять до того, що у нас немає економічного зростання.

І, на жаль, для мене принаймні, очевидно, що неусвідомлення цього факту з боку уряду призводить до того, що вони не розуміють: саме дії Національного банку на сьогоднішній момент є визначальними. Тому що ми, якщо й отримаємо в цьому році зростання, то лише на один відсоток, хоча потенціал для економічного зростання, враховуючи позитивні очікування суб’єктів господарювання, зростання попиту, значно більший. І нам потрібно мати в найближчі декілька років зростання економіки 4-5% лише для того, щоб відновити ситуацію, яка була до початку трагічних подій, які призвели до подій на Майдані і агресії з боку Російської імперії...

Оставаясь на онлайне вы даете согласие на использование файлов cookies, которые помогают нам сделать ваше пребывание здесь более удобным.