Важное требование МВФ: какую выгоду получит Украина
Категория
Blogs
Дата публикации

Важное требование МВФ: какую выгоду получит Украина

Борис Кушнірук
Борис Кушнірук

Про вимогу МВФ щодо приватизації великих державних підприємств, які входять у сферу Міністерства аграрної політики і продовольства України, — у відеоблозі Бориса Кушнірука на ONLINE.UA.

Мені хотілось би поговорити про таку тему, як вимоги МВФ. Часто виглядає, начебто МВФ від нас щось вимагає, а ми не хочемо це робити. Хоча переважна більшість вимог, які вони встановлюють, потрібні, в першу чергу, нам самим.

Я хотів поговорити про одну із таких вимог в останньому проекті меморандуму. Це стосується ухвалення закону і реалізації ідеї з приватизації державного концерну "Укрспирт".

Історія з цим концерном сповнена відвертого криміналу і корупції. "Укрспирт" залишали у державних руках, але всі підприємства цього концерну працювали не на державу, а на ті чи інші угруповання.

Величезна кількість контрафактного спирту, яка в нас протягом багатьох років знаходилась на ринку, вказувала на це. Ніхто інший виготовляти цей спирт не міг. Для того, щоб було зрозуміло - спиртова галузь України забезпечувала ледь не весь Радянський Союз.

У 2016 році працювало лише 6 заводів з 41, які формально входять в "Укрспирт". Всі інші формально не працювали, хоча навіть за ті заводи, які начебто зупинені, боротьба ведеться аж до пострілів, тому що на них виготовлявся і виготовляється контрафактний спирт.

Як зазначає міністр аграрної політики, можна завести на такий завод правоохоронців, але не можна забезпечити їх там у постійному режимі. А після того, як звідти підуть правоохоронці, це дозволяє знову почати виготовляти контрафактний спирт.

Читайте також: Єдиний спосіб перемогти олігархів і підвищити зарплати українців

Уявляєте, наскільки важко утримувати правоохоронців від корупції, якщо керівнику районного відділення, яке відповідає за контроль такого підприємства в районному центрі, платять щомісячно по десять тисяч доларів? Всі моральні імперативи в цьому випадку зникають.

Головна філософія має полягати в тому, щоби повністю приватизувати цей концерн за тією моделлю, яку запропонувало міністерство – виставляючи його всім скопом одночасно.

В цьому випадку на п’ять років пропонується встановити ліміт обсягу етилового спирту, який буде споживатися. І інвестори, які хочуть купити той чи інший спиртовий завод, купують, в першу чергу, одиницю потужностей. Їм видається ліміт на той обсяг спирту, який вони можуть виготовляти і продавати на ринок.

Наші основні спиртові заводи пов’язані з горілчаними заводами, тому кожен горілчаний бренд буде контролювати той чи інший спиртовий завод, і не буде зацікавлений в тому, щоб давати спирт конкурентам. Тому ті, хто не викуплять певну квоту виробництва спирту, просто залишаться без можливостей виготовляти горілчану продукцію.

В майбутньому, якщо вдасться провести реформу і приватизувати концерн саме в такому вигляді, це дозволить створити ситуацію, коли б всі горілчані компанії були зацікавлені, щоб ніякого "лівого" спирту не було. Тому що в цьому випадку їм створюють конкуренцію.

А сьогодні у них є можливість, фактично отримуючи "лівий" спирт з заводів, виготовляти контрафактну горілчану продукцію і потім її реалізовувати. Якщо така реформа буде проведена, це буде неможливим.

Спроби провести приватизацію "Укрспирту" наштовхуються на шалений опір, на намагання дискредитувати міністра та його команду. Це цілком зрозуміло – інтереси дуже великі.

Читайте також: Українці самі не хочуть економити величезні гроші: один яскравий приклад

Аналогічна ситуація ще з одним підприємством, яке входить у сферу Міністерства агрополітики – це концерн "Державна продовольча зернова корпорація України". Колись її створили під можливості розкрадання державного майна за ініціативою Присяжнюка (екс-міністр аграрної політики Микола Присяжнюк – ONLINE.UA) і "смотрящєго" від Януковича Юрія Іванющенка (екс-народний депутат від Партії регіонів – ONLINE.UA).

Концерн ДПЗКУ був створений саме для того, щоб велось масштабне розкрадання. І воно велось - йдеться про сотні мільйонів доларів, які були вкрадені з цього підприємства. Продовжували красти навіть після того, як влада вже змінилася і начебто формально Іванющенко і Присяжнюк пішли.

Правоохоронці порушили кримінальні справи про розкрадання десятків мільйонів доларів з ДПЗКУ, хоча насправді це та сама філософія – якщо підприємство державне, то з'являється дуже багато бажаючих розкрадати його. І там, як і з "Укрспиртом", найкращий шлях – повна приватизація.

Держава повинна контролювати розвиток економіки і галузей, але зовсім іншими механізмами, ніж володіння. Бо володіння, як доводить український досвід, показує, що нічого крім зловживання й корупції це не породжує.

Якщо це буде зроблено нинішньою командою Міністерства аграрної політики, то це буде один із найбільших плюсів за історію незалежності – з точки зору діяльності наших політиків.

Оставаясь на онлайне вы даете согласие на использование файлов cookies, которые помогают нам сделать ваше пребывание здесь более удобным.