Узбекистан после выборов: новый президент может пойти на жестокость
Категория
Blogs
Дата публикации

Узбекистан после выборов: новый президент может пойти на жестокость

Ігор Семиволос
Ігор Семиволос

Про те, чого чекати Узбекистану після обрання нового президента, - у відеоблозі Ігоря Семиволоса на ONLINE.UA

Буквально декілька слів про вибори президента Узбекистану. Вони відбулися нещодавно, і кандидат від правлячої партії, від політичного класу Шавкат Мірзіяєв отримав 88% голосів.

Зрозуміло, що реакція на чистоту виборів різниться. Міжнародні спостерігачі від Європейського Союзу і Організації Об’єднаних Націй критикують вибори і бачать там дуже багато порушень. Спостерігачі з країн СНД не бачать жодних порушень і вважають, що вибори пройшли чесно і чисто.

Читайте також: І від Путіна пішов, і від США пішов: що чекає на Узбекистан після смерті Карімова

Але тут питання скоріше в тому, що, по суті, узбецький політичний клас зараз прийняв рішення не розхитувати човника, зберегти стабільність. І все це відбувається під гаслами збереження ключових принципів існування суспільства і спадщини Іслама Карімова.

Чи надовго вистачить теперішньому політичному класу цієї удаваної стабільності, чи вдасться Мірзіяєву безболісно взяти під контроль політичні і економічні процеси, чи не відбудеться в середньостроковій перспективі подій, які можуть негативно вплинути на єдність країни – питання, яке, по великому рахунку, залишається поки що без відповіді.

Оскільки (як мінімум, на думку багатьох експертів) для того, щоб зберегти основні принципи функціонування режиму а-ля Іслам Карімов, Мірзіяєву необхідно проявити певну жорстокість, в тому числі по відношенню до представників політичного класу. Тобто, як тільки політичний клас відчує, що він може дозволити собі трохи більше, одномоментно стане питання про перерозподіл доступу до ресурсів.

Питання полягає в тому, коли це станеться, і які сигнали будуть зчитуватися тим самим політичним класом в політиці Мірзіяєва, які могли би свідчити про зміну політичного курсу.

Сьогодні ми знаємо, що Узбекистан скасовує візи, Узбекистан звільняє і звільнив декількох політичних в’язнів. Тобто, є певні, дуже невеличкі і дуже невпевнені ознаки пом’якшення політичного режиму.

Цілком можливо, що пом’якшення на цьому і завершиться, і наступні кроки будуть жорстокішими. Ключове питання: як поведе себе Мірзіяєв, як поведуть себе інші політичні і економічні клани в Узбекистані, чи задовольняться вони тою роллю, яку відігравали за часів Іслама Карімова, чи захочуть вони взяти участь у новому перерозподілі ресурсів і доступу до ресурсів в країні.

Як мінімум, будемо дивитися далі.

Оставаясь на онлайне вы даете согласие на использование файлов cookies, которые помогают нам сделать ваше пребывание здесь более удобным.