Победа Трампа: плохой прогноз для Путина и хороший совет для Украины
Категория
Blogs
Дата публикации

Победа Трампа: плохой прогноз для Путина и хороший совет для Украины

Борис Кушнірук
Борис Кушнірук

Про вибори в США, на яких переміг Дональд Трамп, і про те, що робити світу і Україні - у відеоблозі Бориса Кушнірука на ONLINE.UA

Зрозуміло, в першу чергу хотілось б поговорити про результати виборів в США. Стався той варіант, який я вже прогнозував певною мірою, що виграв Трамп. Для України це не дуже добре, але потрібно зрозуміти, що далі, і в чому причина цієї перемоги.

Очевидно, що Трамп є популістом, і його виграш в першу чергу пов'язаний з тим, що світ (і в тому числі Сполучені Штати) продовжують залишатися в глобальній кризі. Причому проблема для Штатів пов’язана з тим, що, з одного боку, країна дуже багато коштів інвестує в інші країни світу, але при цьому в самих Сполучених Штатах (враховуючи що там заробітна плата доволі висока) робочі місця, особливо на простих роботах, скорочуються.

І в результаті цього в Сполучених Штатах  десятки мільйонів людей - безробітні чи частково безробітні.

Для мене було дуже показовим, коли на питання до одного з пересічних американців, який мешкає в маленькому містечку, де закрита вугільна шахта, на питання, за кого він буде голосувати, той відповів: ну, за Трампа, зрозуміло. Чому? Тому що він відродить вугільну галузь.

Тобто, в Сполучених Штатах є неусвідомлення у багатьох з тих, хто голосував за Трампа, що відродити вугільну галузь, металургійну галузь, портову інфраструктуру часто-густо просто немає сенсу, тому що з точки зору економічних відносин, в тому числі глобалізованої економіки, це невигідно робити бізнесу.

Тобто, це значно вигідніше і прибутковіше виготовляти в інших країнах світу, де менші витрати, в першу чергу, на заробітну плату. Тому, чи зможе Трамп впоратись з цією проблемою? Впевнений, що ні. Зрозуміло, у нього є низка пропозицій, в тому числі цілком слушних, пов’язаних зі скороченням різноманітних регулюючих норм в Сполучених Штатах, їх там доволі багато. Наприклад, зниження ставки корпоративного податку - він пропонує його скоротити з 35 до 15 відсотків.

Але сказати, що це зможе і що це призведе до того, що буде відновлюватись вугільна галузь, що запрацюють металургійні заводи знову – впевнений, що ні. Це навряд чи відбудеться – глобалізацію світу не вдасться зупинити нікому, в тому числі й Трампу.

Очевидно, що такі от спроби ізоляціонізму і спроби протекціонізму, намагання захистити Сполучені Штати від продукції інших країн призведуть до того, що глобальна криза не тільки не зменшиться, а, скоріше, ще поглибиться і буде продовжуватись довше. Але у зв’язку з цим слід очікувати, що і ціни на сировинні товари теж не зростатимуть.

Тому, як я й раніше казав, для Росії, з одного боку, виграш Трампа виглядає дуже привабливим, враховуючи його риторику про те, що з Росією потрібно співпрацювати, а не конфліктувати. Але навряд чи це дасть щось суттєве для Росії. Тому що країна, яка експортує лише сировину, і яка залежить зараз не так від санкцій, як від низьких цін на сировинні товари, не зможе так довго існувати.

І зрозуміло, що, з одного боку, будуть спроби Росії здійснити зовнішню агресію, і Україна, цілком ймовірно, стане одним із тих об’єктів, де агресія РФ може посилитись. Але, з іншого боку, у Росії не буде багато ресурсів для цього.

Трамп, попри усі його сьогоднішні заяви, може виявитись не таким вже гарним хлопцем для Росії, тому що там будуть проблеми, пов’язані з інтересами Сполучених Штатів в усьому світі. І вони, зрозуміло, виходять далеко за межі Сполучених Штатів.

Коли Росія своїми діями почне ці інтереси чіпляти, це викличе величезну критику і спротив еліти Сполучених Штатів, а Трамп спробує натиснути на Путіна, щоб досягти тих цілей, які він вже буде ставити в цих умовах. Так от, може так статися, що він готовий буде, вибачте, дати по морді Путіну, і може виявитись значно більш готовий до цього, ніж це міг робити Барак Обама, чи могла би робити Хілларі Клінтон.

Отже, ситуація полягає в тому, що та глобальна криза, в якій ми живемо, і наслідком якої є, за великим рахунком, перемога Трампа, нікуди не зникла. І проблеми, які є в Сполучених Штатах і в світі, залишаться. Світ буде продовжувати глобалізовуватись, світ буде продовжувати науково-технічні розробки, які будуть призводити до того, що цілі галузі економіки будуть зникати.

Але при цьому світ розвиватиметься. І в цих умовах виграє той, хто зможе бути сильніший, в першу чергу, економічно. Хто зможе бути ефективнішим. Тому головне завдання для України – це ставати ефективнішою, не дивлячись на ті проблеми, з якими ми зіткнемося з перемогою Трампа.

Оставаясь на онлайне вы даете согласие на использование файлов cookies, которые помогают нам сделать ваше пребывание здесь более удобным.