Українці і реформи: чому очікування не збігаються з реальністю
Категория
Blogs
Дата публикации

Українці і реформи: чому очікування не збігаються з реальністю

Борис Кушнірук
Борис Кушнірук

Про те, як сприймають реформи в державі прості українці і урядовці, про проблеми які можуть виникнути при реформуванні сфери ЖКГ і пенсійної системи, - у відеоблозі Бориса Кушнірука на ONLINE.UA

Сьогодні мені хотілось би поговорити на таку тему: чи ідуть реформи, чи ні. І причому ось в якому контексті: дуже багато людей кажуть – та де ваші реформи, реформ немає. Інші з таким самим запалом кажуть: ось, подивіться, ось наші реформи.

Перші від реформ чекають якогось результату, який можна помацати в руках у вигляді збільшення доходів для самих себе. Інші дивляться на процес і при цьому не можуть сказати, в чому має бути результат.

Кожна реформа має бути чітко визначена з точки зору того, чого ви хочете досягти в кінцевому вигляді.

Якщо у вас немає коректної відповіді, то в цьому випадку проблема буде полягати в тому, що ви не розумієте, де ви знаходитесь у цьому процесі реформування. А інші, які не бачать доходів у своїх кишенях, будуть казати – так і реформ ніяких немає. Причому, умовно кажучи, обидві сторони будуть праві.

Наведу приклад. Уявіть собі: ми починаємо реформу, пов’язану з ЖКГ, ми підвищуємо комунальні тарифи, підвищуємо ціни на газ. З точки зору зменшення жахливої корупції, яка була з різними цінами на газ, безперечно, ми зробили величезний крок для подолання корупції.

Читайте також: Не будьте злопам’ятними, просто записуйте: порада українцям, які хочуть змін

Але якщо ми подивимось, чи змінились стосунки у сфері ЖКГ, коли виросли величезні тарифи на тепло, на електричну енергію… В реальності всі основні реформи, які мали би бути проведені у системі ЖКГ з точки зору, в першу чергу, формування об'єднань співвласників – чітко визначене співвідношення відносин, які мають виникати в межах оцих ОСББ між власником квартири і власником будівлі. Всі ці люди є співвласниками будівлі, якщо йдеться про відносини з зовнішніми постачальниками послуг, про тепло, воду, газ, електроенергію.

Ми не можемо визначити для самих себе, який результат ми хочемо там досягти. А результатом мала би бути поява ефективного власника і максимальне здійснення заходів, пов’язаних з енергозбереженням.

Якщо у вас не доведена до кінця ця реформа, то ви не зможете сказати, що отримали результат. Причому між моментом досягнення певного результату, пов’язаного з тим, що ми розбудували нову систему стосунків, і отриманням зиску, доходів, або скороченням витрат, може бути певна відстань.

Якщо і одні, і інші не будуть розуміти, що ми маємо отримати внаслідок реформи, то ми будемо абсолютно щиро казати: так де ж ваші реформи? І це стосується будь-якої сфери.

Наприклад, візьмемо пенсійну реформу. В чому вона має полягати? Одні кажуть, що завдання пенсійної реформи – це забезпечити чесні і високі пенсії для пенсіонерів. Причому мається на увазі, що ці високі пенсії для пенсіонерів має сплачувати держава, Пенсійний фонд.

Читайте також: Єдиний спосіб перемогти олігархів і підвищити зарплати українців

Але проблема полягає в тому, що нинішня так звана солідарна пенсійна система, в якій, в теорії, великі внески і великі виплати – абсолютно безнадійна. Співвідношення працюючих і непрацюючих лиш погіршується. Таким чином, згодом виявиться, що за рахунок тих, хто працює, фізично не буде можливості виплачувати взагалі жодну пенсію.

Тому завдання пенсійної реформи буде полягати в тому, щоби лише забезпечити мінімум саме з солідарної пенсійної системи. Все інше люди мають накопичувати самі.

Але у урядовців і у громадян абсолютно різне уявлення про те, що має бути наслідком реформи. А реалії взагалі знаходяться в третій площині.

Отже, ми часто-густо знаходимось в ситуації, коли більшість населення і урядовців не розуміють, які ж реформи вони проводять, яка мета цих реформ і куди ми маємо прийти внаслідок їх проведення.

Якщо ми цього не розуміємо, то, зрозуміло, що ми нікуди не прийдемо і нічого доброго для країни не досягнемо.

Оставаясь на онлайне вы даете согласие на использование файлов cookies, которые помогают нам сделать ваше пребывание здесь более удобным.