Покрова Пресвятої Богородиці 2021: історія, традиції та прикмети
Категорія
Календар Свят
Дата публікації

Покрова Пресвятої Богородиці 2021: історія, традиції та прикмети

Покрова Пресвятої Богородиці 2021: історія, традиції та прикмети
Джерело:  online.ua

14 жовтня українці відзначають велике православне свято - Покрова Пресвятої Богородиці.  Це християнське свято пересікається з Днем захисників та захисниць - державним святом України. Гід Онлайн розповідає про прикмети, традиції та історію свята - що не можна робити в цей день.

Історія свята Покрова бере свій початок з давніх часів. Згідно з легендою Діва Марія з'явилася у храмі під час облоги візантійського міста Константинополь та прийняла його мешканців під свій захист. В результаті врятувавши їх від облоги агарянських військ.

Покрова Пресвятої Богородиці — традиції

 Покрова Пресвятої Богородиці 2021 (фото - flickr.com)

Головною та найважливішою традицією святкування Покрови Пресвятої Богородиці є відвідування церкви. Віряни дотримуються цієї традиції з покоління в покоління. У храмі люди моляться, звертаються до Богородиці та просять про захист від лиха родину та їх самих.

В цей день гуляють весілля, адже у людей свято асоціюється з приходом любові, миру та злагоди. Це також час вечорниць та сватань. Раніше дівчата з радістю очікували осінньої пори, сподіваючись на щасливий шлюб.

Існували також приказки, які проговорювали у церкві, аби привернути до себе вдачу та одружитися з коханим цього року. Незаміжні дівчата зверталися до Богородиці зі словами: «Свята мати, Покровонько, накрий мою головоньку, хоч ганчіркою, аби не зостатися дівкою».

Покрова Пресвятої Богородиці — історія свята

Фото - flickr.com

Свято Покрови є давньою українською традицією. За легендою, його історія почалася у часи облоги Аскольдових військ на Константинополь. Налякані візантійці звернулись з молитвою до Богородиці, благаючи про порятунок. Пресвята Богородиця почула молитви людей та з'явилася перед ними, вкривши покровом.

Покров (Омофор) — як правило, вироблений з вовни плат, прикрашений хрестами. Також є частиною церковного вбрання єпископа.

Вразившись до глибини душі від побаченого, Аскольд разом із дружиною прийняли хрещення та відтоді стали християнами.

Згідно з іншою легендою, свято походить з видіння Андрія юродивого. Сталося це під час нападу агарянських військ на православний центр — Константинополь. Як і в попередній легенді Пресвята Богородиця захистила мешканців міста, прийнявши їх під свій покров у храмі.

За переказами, запорізькі козаки полишали Січ та вирушали зимувати на хутори та у зимівники. В той час на Січі лишали тільки залогу січовиків зі зброєю. Ті лишалися у своїх куренях через різні причини.

Покрова Пресвятої Богородиці — прикмети

Покрова Пресвятої Богородиці 2021 (фото - facebook.com/Orthodox.in.Ukraine)

Такі свята ніколи не обходилися без народних прикмет. Люди вірили у знаки та перестороги, які давали надію на найкраще та попереджували про лихо.

 • Якщо на Покрову є сніг — буде багато весіль.

 • Кинути в піч яблучні або вишневі гілочки — символ гарного врожаю і щастя.

 • Якщо немає снігу на Покрову, то він вже не випаде аж до грудня.

 • Якщо журавлі відлетіли до 14 жовтня, то взимку буде холодно, а після — тепло.

 • Сніг в день весілля на Покрову — у подружжя буде щастя та взаєморозуміння.

 • Дівчина, яка раніше за всіх на Богородицю поставить в храмі свічку, швидше вийде заміж.

Що не можна робити на Покрову?

На Покрову існують також й заборони. Понад усе віряни бояться втратити захист Діви Марії, образивши її.

 • У свято в жодному разі не можна сваритися та лаятися.

 • Варто відмовитися від важкої та брудної праці. Наприклад, не можна прати чи копати.

 • Заборонено вживати алкоголь.

 • Не можна готувати будь-які важкі страви чи наїдатися протягом дня. Усі страви варто залишити під вечір.

 • Не варто давати чи позичати грошей в борг.

Що можна робити на Покрову?

 • На Покрову варто обов'язково спекти коровай. Залишки від короваю залишити до Великого посту.

 • Приготувати булочки чи пиріжки та пригостити ними сусідів. Щирість у цей день в майбутньому обернеться достатком та щастям.

 • Обов'язково варто приготувати мисочку з молоком для Домового. Раніше її розташовували за піччю, аби отримати від нього підтримку.

Щиро вітаємо зі святом Покрови! Нехай у вас та ваших родинах буде спокій, злагода та мир, а життя буде довгим і щасливим. Бажаємо вам здоров'я, доброї долі та радості!

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм