Масляна 2021: коли і як святкують, що категорично заборонено робити
Категорія
Календар Свят
Дата публікації

Масляна 2021: коли і як святкують, що категорично заборонено робити

Масляна 2021: коли і як святкують, що категорично заборонено робити
Джерело:  online.ua

Масляна - одне з найдавніших народних свят слов'янських народів - в 2021 році починається 8 березня. Млинцевий або сирний тиждень, як ще називають Масляну, триватиме до 14 березня - саме на цей день випадає свято, що символізує проводи зими і зустріч весни. Як відзначають Масляну в Україні, традиції свята по днях тижня, що обов'язково потрібно і категорично не можна робити в цей період, прикмети і заборони - в матеріалі ONLINE.UA.

Коли починається Масляна 2021 в Україні?

Масляний тиждень є останнім етапом підготовки до Великого посту, який в 2021 році розпочинається 15 березня, за 49 днів (7 тижнів) до Великодня, який цього року відзначатимуть 2 травня. Протягом тижневого періоду християни намагаються пробачити всі образи, покаятися і примиритися з ближніми. У той же час свято Масляної наповнено веселощами і гуляннями - люди ходять один до одного в гості і масово випікають млинці, які, до речі, вважаються символом багатства - чим більше млинців буде випечено на Масляну, тим більше грошей прийде в будинок.

Масляна 2021 - головні традиції

Головним символом Масниці є млинці зі всілякими начинками. Їх печуть і їдять протягом усього Масляного тижня, по завершенню якого проводиться ще один важливий обряд - спалювання солом'яного опудала. Цей ритуал наповнено глибоким змістом, так як зазиває весну і проганяє зиму.

Весь період Масляної ділиться на два періоди - три дня (з понеділка по середу) називають вузької Масляною, а наступні чотири дні (з четверга по неділю) - широкою Масляною. Ці періоди також мають свої традиції і заборони. З понеділка по середу дозволяється займатися господарськими справами, а ось з четверга слід припинити всі роботи по дому, а весь час присвятити гулянням і розвагам.

Як відзначають Масляну в Україні - традиції по днях тижня

Кожен день Масляної має свій сенс і звичаї, які, за повір'ям, потрібно обов'язково виконувати.

Перший день Масляної 2021 (8 березня, понеділок)- зустріч. У цей день закінчують останні приготування до свята і випікають перший святковий млинець. На зустрічі Масляної прийнято ходити і запрошувати в гості рідних та близьких. У будинках, за традицією, встановлюють заздалегідь зроблене опудало з тканини і соломи - його ставлять в центр столу, як символ свята. Вважається, що масляне опудало привертає в будинок радість, благополуччя і достаток.

Другий день Масляної 2021 (9 березня, вівторок)- загравання або сватання. У цей день відкриваються бурхливі веселощі і влаштовуються оглядини в сім'ях, де є дівчина на виданні. Одинокі молоді люди одягають свої найкращі вбрання і йдуть шукати свою другу половинку - в цей день є всі шанси зустріти свою долю.

Третій день Масляної 2021 (10 березня, середа)- ласунка або тещині млинці. У цей день господині накривають столи і запрошують дочок із зятями в гості. Саме від традицій цього дня виник крилатий вислів "до тещі на млинці".

Четвертий день Масляної 2021 (11 березня, четвер)- розгуляй. Саме в цей день масляни веселощів починаються на всю котушку. Люди з повним розмахом влаштовують танці та хороводи. Гуляння, як правило, тривають з ранку до самого вечора.

П'ятий день Масляної 2021 (12 березня, п'ятниця)- тещині вечори. У цей день зяті запрошують в гості тещу і пригощають млинцями, які приготували самостійно. За повір'ям, якщо дотримуватися цієї традиції, то у зятів з тещами після таких посиденьок завжди будуть хороші відносини.

Шостий день Масляної 2021 (13 березня, субота)- посиденьки зовиці. У цей день невістки пригощають млинцями родичів чоловіка, а головне, сестру чоловіка. В гості також запрошуються батьки подружжя, у яких в цей день є відмінний шанс налагодити відносини.

Сьомий день Масляної 2021 (14 березня, неділя)- проводи або прощена неділя. В цей день всі люди просять вибачення у своїх близьких і друзів, а також самі прощають всіх кривдників. Проводжають Масляну урочистим спаленням опудала, попіл якого розвівають над полями для багатого врожаю.

Масляна 2021 - що потрібно і не можна робити

Масляна - відмінний період, щоб навести порядок вдома. Наші пращури на масляний тиждень намагалися викинути весь непотріб і сміття, навести в житлі чистоту - вимити підлогу, випрати всі речі. Обов'язково в святкові дні потрібно покликати гостей і самим відвідати своїх рідних або близьких друзів. А в останній день Масляної потрібно попросити вибачення у всіх, щоб очистити душу перед Великим постом.

Особливих заборон на Масляну немає, але наші предки намагалися дотримуватися деяких обмежень, щоб не накликати біду в будинок. Протягом всього масляного тижня не можна сваритися і злитися - весь тиждень має пройти в доброзичливій і веселій атмосфері. Також не можна відмовляти гостям у візиті, щоб залучити в будинок благополуччя і радість. У дні Масляної не можна вживати алкогольні напої. Одружитися на цьому тижні також вважається недобрим знаком - весілля наші предки намагалися не грати аж до Великодня.

Масляна 2021 - народні прикмети та повір'я

  • Якщо млинці на Масляну будуть пишними і красиво спечуться, то рік буде благополучним.

  • Товсті або занадто тонкі млинці обіцяють невдачі і проблеми.

  • Чим більше млинців спекти на Масляну, тим багатшим буде рік.

  • Якщо на Масляну викинути старі речі, то з'являться обновки.

  • На Масляну холодно - літо буде теплим, йде дощ - восени буде багато грибів.

  • Хто на Масляну на частування скупиться, той за рік розориться.

  • На Масляну старе пробачити - в життя нове пустити.

Раніше ONLINE.UA публікував оригінальний рецепт млинців на Масляну з рікоттою і маком.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм