Голова року — Рош Га-Шана: традиції святкування юдейського нового року
Категорія
Календар Свят
Дата публікації

Голова року — Рош Га-Шана: традиції святкування юдейського нового року

Голова року — Рош Га-Шана: традиції святкування юдейського нового року
Джерело:  online.ua

Рош Га-Шана — початок єврейського нового року. Свято, яке з івриту перекладається як «голова року». У 2021 році в цей день юдеї святкуватимуть настання 5782 року. Онлайн Гід розповідає про історію свята та традиції.

Єврейський Новий рік відзначається щорічно на молодика у тишреї - сьомому місяці юдейського календаря. З цим святом у іудеїв пов'язано створення перших людей, куштування забороненого плоду, закінчення Всесвітнього потопу, чудесний порятунок Ісаака під час жертвопринесення та інші важливі події біблійної історії.

Рош Га-Шана не має нічого спільного зі звичним для нашого розуміння Новим роком. На цьому святі немає шампанського, феєрверків і веселощів - для іудеїв це час переосмислення прожитого, покаяння і надії на майбутнє.

Рош Га-Шана 2021 - коли наступить єврейський Новий рік

 Фото: envato.com

Святкування юдейського нового року розпочнеться 6 та закінчиться 8 вересня 2021 року. Це одне з найважливіших єврейських свят. Традиційно, в цей день люди моляться в синагозі та не працюють, оскільки це заборонено.

Символічним ритуальним інструментом є шофар, зроблений з рогу тварини. Гра на ньому є однією з заповідей Мойсея. Під час неї людина подумки повертається у минуле та аналізує торішні вчинки.

Юдеї вірять, що на Рош Га-Шана Бог вирішує долю людини на наступний рік. Втім, рішення є не остаточним і може змінитися протягом наступних 10 днів. Тому після настання нового року віряни спокутують гріхи та сподіваються на милість божу.

Згідно з Біблією у цей день Бог закінчив створення світу та перших людей — Адама та Єви.

Традиційні привітання та страви юдейського нового року

Фото: envato.com

Протягом свята заведено казати «Шана това у-метука!». Це вітання, що у перекладі з івриту означає «Гарного та солодкого року!» або просто «Шана това!» — «Гарного року!»

На новий рік готують спеціальну їжу та збираються за сімейним столом. Страви мають символізувати тільки хороше. Тому їх символічність пов’язана зі словесною грою на івриті. Така сімейна трапеза є сподіванням на благодать наступного року.

Проте продукти не просто вживають, а додають супровідне побажання. Вони починаються словами «Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб…», проте друга частина змінюється відповідно до їжі:

  • якщо вживають зелену цибулю, то додають «… недруги наші були відсічені»,

  • буряк — «… не стало у нас супротивників»,

  • фініки — «… вороги наші зникли з лиця землі»,

  • моркву — «… не було вироку проти нас і щоб заслуги наші були зачитані перед Тобою»,

  • гранат — «… примножилися наші заслуги як зерна граната».

На Рош Га-Шана готують наступні страви:

  • Хала — круглі хліби, які символізують початок нового кола життя.

  • Яблука з медом — символ солодкого року

  • Гефілте фіш — фарширована риба, голова якої є талісманом Рош Га-Шана, тобто голови року.

  • Морква, нарізана кружальцями — символ золотих монет.

  • Фініки — на івриті їх назва дослівно означає «закінчилася гіркота»

Святкування Рош Га-Шана в Україні

Фото: envato.com

В Україні свято має статус національного. У нас воно відоме завдяки паломництву до могили засновника брацлавського хасидизму — цадика Нахмана в Умані. В останні роки життя він закликав святкувати Рош Га-Шана разом з ним. Тому його послідовники продовжують відвідувати могилу.

Щороку в Україну приїжджають десятки тисяч паломників, щоб відсвяткувати Рош Га-Шана.

Бажаємо вам та вашим близьким солодкого нового року! Шана това у-метука!

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм