Ханука – свято світла та радості: головні традиції та заборони
Категорія
Календар Свят
Дата публікації

Ханука – свято світла та радості: головні традиції та заборони

Ханука – свято світла та радості: головні традиції та заборони
Джерело:  online.ua

Ханука – священне іудейське свято, яке дарує світло та радість кожній родині. Воно знаменує перемогу у боротьбі за свободу віросповідання. Гід Онлайн розповідає, як та коли святкують Хануку у 2021 році, про головні традиції та заборони.

Коли свято Ханука у 2021 році?

Ханука з єврейського перекладається як “урочисте відкриття”. Свято вважається одним з найвеселіших в іудаїзмі. Ханука триває вісім днів з кінця листопада до перших днів грудня. В 2021 році Хануку святкуватимуть з 28 листопада по 6 грудня.

Як з'явилося свято Ханука?

Фото: envato.com

Свято Ханука має реальну історичну основу. Для того, аби дізнатися про історію Хануки, доведеться відправитися в історичну подорож.

Перша наша зупинка – 2 століття до нашої ери. В цей час іудеї могли вільно сповідувати релігію, а тогочасний правитель Олександр Македонський не забороняв та давав повну свободу віросповідання.

Друга зупинка нашої подорожі – 175 рік до нашої ери. В цей час релігія стала червоним прапорцем для нового правителя – Антіохи Епіфіана. Він заборонив релігію, а іудеї більше не мали можливості вільно вивчати Тору та віросповідатися.

Натомість Антіох нав’язував іудеям грецький культ та вважав себе справжнім божеством. Але народ не здавався та продовжував боротися за свою свободу. В результаті за три роки боротьби виникло повстання, чисельність якого була значно меншою, ніж армія Антіоха. Але, незважаючи на це, армія повстанців вигравала одну битву за іншою, та в результаті отримала перемогу.

Після перемоги повстанська армія піднялася до Єрусалимського храму. Там євреї знайшли глечик з ритуальною олією для лампад. Його мало вистачити лише на ніч горіння, але сталося справжнє диво – вогонь в золотій менорі прогорів 8 днів. За цей час іудеї встигли підготувати нові запаси олії для лампад.

На честь цього євреї кожного року відзначають Хануку та запалюють свічки вісім днів поспіль. Кількість свічок символізує порядковий номер дня свята, наприклад, у перший день запалюють одну свічку, на другий – дві, а на восьмий – вісім.

В чому сенс свята Ханука?

Ханука – не просто символ єврейської культури. Це велике свято, яке спонукає пам'ятати та шанувати заповіді мудреців, глибоко вивчаючи Тору. Головний сенс свята полягає в тому, щоб нагадувати народу про благодать, яку послав Всевишнім. Сенс свята Ханука можна сформулювати так: "Навіть світло однієї маленької свічки може розігнати велику темряву".

Ханука в іудейській традиції вважається також святом чудес. У дні Ханукі часто відбуваються дивовижні приємні події. Випадки зцілення в ханукальний тиждень прийнято називати нес Ханука - ханукальне диво.

Як правильно святкувати Хануку?

 Фото: envato.com

Головним символом свята є великий свічник ханукія з 9 підставками. Кожен день свята запалюють по одній свічці на свічнику, а на 8 день запалають всі 8 свічок на свічнику. Дев’ята свічка в ханукії використовується для запалення інших. Ханукію виставляють на підвіконня, аби світло свічок відштовхувало все зле та погане. Запалювати світильник потрібно там, де сім’я живе постійно - наприклад, у кімнаті, де, зазвичай, їдять.

Ще одна традиція Хануки – багатий на різні страви стіл. Обов’язково мають бути сирні, молочні страви, а також смажені в олії деруни.

Головна страва на святковому столі – суфганійот, що представляє собою пампушки з різними начинками. За каноном пончики мають полуничну начинку, але останнім часом все більше відходять від традиції та додають шоколад, ванільний крем, сиропи, халву, тощо. Трапези супроводжують веселощами, співами традиційних пісень.

А діткам в Хануку дарують шоколадні гроші. В давнину малечі давали справжні гроші в якості подарунка, аби вони могли пограти в севівон та пожертвувати малозабезпеченим людям. Нині ця традиція лишилася, щоправда гроші тепер дарують не справжні, а шоколадні.

Що не можна робити під час святкування Хануки?

 Фото: envato.com

  • Коли запалюються свічки на свічнику ханукія, заборонено займатися хатніми справами. Чоловікам не можна нічого лагодити, а жінкам - прати, прибирати та прасувати.

  • Так як меню Хануки достатньо калорійне, заборонено поститися і дотримуватися дієт.

  • Свято Хануки присвячено усім живим близьким та родичам. Тому в цей день зазвичай радіють, веселяться та співають пісні. А от оплакувати померлих заборонено.

  • Заборонено ігнорувати традицію запалювання свічок у ханукії. Навіть малозабезпечені люди, які не мають коштів, зобов’язані виконати заповідь запалювання ханукальних вогнів. Саме тому у період святкування поширена благодійність. Усі зібрані кошти переводять на рахунки благодійних організацій, які допомагають малозабезпеченим сім’ям.

Ханука – світле та яскраве свято. Воно несе більше світла та радості в дім, відганяючи смуток та темінь. Не забудьте запалити святкову ханукію з дев'ятьма свічками 28 листопада, адже навіть невеликий промінчик світла здатний розсіяти велику темряву!

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм