Категорія
Календар Свят
Дата публікації

28 червня — День Конституції України

Джерело:  online.ua
28 червня — День Конституції України

Починаючи з 1996 року в Україні святкують свято — День Конституції України. Якого числа День Конституції України? 28 червня, саме у цей день Верховна Рада України прийняла Основний закон нашої держави. Конституція була прийнята тільки на п'ятий рік після отримання Україною незалежності. До цього моменту користувалися законом колишньої УРСР.

День Конституції України 2024 — одне з найголовніших державних свят, воно закріплене у самому законі: “Стаття 161. День прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України “. В ній закріплені правові основи незалежної України, її суверенітет і  територіальна цілісність, це стало важливим кроком у забезпеченні прав людини і громадянина та підвищило міжнародний авторитет України у світі.

День Конституції України — цікаві факти, історія виникнення 

Перша Конституція України була створена у квітні 1710 року, біля козацького містечка Тягин, що на березі річки Дністер, інша назва — Конституція Пилипа Орлика. Саме цей документ став початком створення нової Конституції країни. Реальної сили Перша Конституція не набула, оскільки складали її на чужині і укладачі, так і не повернулися на батьківщину. В історії України, цей документ залишився, як правова пам'ятка, що свідчила про існування парламентської демократії республіки, вже у ті часи. 

Конституція Пилипа Орлика

Становлення Основного закону України та деякі факти про нього:

 • за 6 років було майже п'ятнадцять проєктів Головного Закону. Окрім спеціальної комісії, свої проєкти висували різні політичні сили. До прикладу, проєкт українських націоналістів не визначав автономність Криму. Проте комуністи наполягали на назві УРСР, а також повернення радянської форми правління й увійти в новий союз. КП також мала намір обмежити права президента;

 • найбільш дискусійні пункти Конституції: розподіл дій між “гілками влади”, державна символіка, приватна власність, статус Криму (як Автономної Республіки), статус російської мови;

 • Рада повністю погоджувала всі положення Закону цілих двадцять чотири години. 27 червня 1996 року “слуги народу” розглядали проєкт Основного закону на засіданні без антрактів. Голосування велося за кожну статтю окремо і потім за всі розділи разом. Остаточне рішення за Конституцію, в цілому, було прийнято о 9:20 ранку 28 червня 1996 року;

 • Верховною Радою України було внесено зміни до Конституції вісім разів. Деякі з наступних змін скасовували попередні. Остання зміна відбулася 3 вересня 2019 року — депутати зняли з себе недоторканність;

 • Міжнародне співтовариство ухвалило Конституцію України, її було названо однією з найдемократичніших у світі;

 • Президенти складають присягу на вірність народу України, поклавши руку на Конституцію і на Пересопницьке Євангеліє;

 • У 2011 році була створена перша мініатюрна Конституція України, книга має розмір 2х3 см. Вона налічує сто шістдесят сторінок, кожна буква має розмір не більше одного міліметра. Мініатюрна версія вмістила тільки десяту частину тексту оригіналу. Автором є художник-графік Ігор Степанов, який витратив на її створення близько 2 місяців.

День Конституції України

Попередниками Головного Закону України були:

 1. Конституція Пилипа Орлика – 1710 рік;

 2. Конституція УНР – 29 квітня 1918 року;

 3. Мала конституція ЗУНР – 13 листопада 1918 року.

 4. Тимчасова Конституція Карпатської України – 15 березня 1939 року.

День Конституції України святкування, традиції та розваги

До Дня Конституції України, щороку представники влади та активісти влаштовують різноманітні просвітницькі, а також патріотичні заходи. Кожного року, з моменту ухвалення Головного Закону, у Києві святкують свято — проводяться паради, концерти, різні цікаві виставки та фестивалі. Традиційно у цей день вулиці країни прикрашали прапорами, а також патріотичними плакатами. Перші особи держави вітали українців зі святом, проголошуючи урочисті промови. 

Цього року День Конституції України будуть вже вкотре святкувати в умовах воєнного стану. Україна — це є суверенна та незалежна держава. Українці повинні пам'ятати, що перемога обов'язково буде за нами! 

Привітання з Днем Конституції України, якими можна привітати близьких, родичів та друзів:

Вітаю з Днем Конституції України і від щирого серця бажаю завжди пишатися своєю країною і пам'ятати про свої права, поважати будь-який закон і вірно розуміти трактування будь-якого правила. Нехай Конституція забезпечує повноцінне життя і дає можливість самореалізації в цьому житті.

***

Ухвалення народом свого найголовнішого закону знаменує народження вільної держави. Тож нехай ця дата в календарі не стане для нас порожнім звуком і кожен із громадян з гідністю зможе сказати, що ми справді маємо ту країну, на яку ми заслуговуємо. Нехай вона залишається незалежною і могутньою. Нехай на жовтих полях достигає врожай радості, а блакитне небо ніколи не сховають ні дим, ні хмари гніву. Зі святом нас, із Днем Конституції!

***

Вітаю з Днем Конституції України! Бажаю жити до вподоби, але без обмежень на право вибору, свободи слова і благородного вчинку. Нехай у нашій країні буде порядок, а на душі - спокій і радість.

***

Вірші до Дня Конституції України:

Я – українець. Є у мене право

На рідну мову та свою державу,

На гордий прапор золотисто-синій,

На щастя жити у такій країні.

Я – українець. Право знати маю

Про тих, кого героями вважаю,

Що людство рятували від руїни, –

Синів і дочок, гідних України.

Я – українець. Хочу право мати

Завжди усе, що думаю, казати,

На незалежну та міцну державу,

На все, що гарантовано по праву.

Я – українець. І моє це право

Любити землю горду й величаву,

Та дух свободи набирати в груди.

Я – українець. Був ним, є, і буду!

***

Рідна Україна – мова солов'їна,

Золоте колосся, маки у житах.

Край воріт – калина, верба, яворина,

Храми і світлиці в барвах-рушниках.

Рідна Україна – то душі краплина,

Пісня журавлина у ранковий час.

Рідна Україна – то земля єдина,

Що сходив ногами босими Тарас.

Рідна Україна – пара лебедина,

Озеро бездонне і стрімка ріка,

У саду хатина – біла сорочина,

Стежечка-стежина в зелен-споришах.

Рідна Україна – за столом родина,

Яром-долиною стелиться туман.

Батькова розмова – тиха, вечорова,

Мамина молитва – вічний талісман.

***

На центральній площі міста, де цвіте акація,

Конституцію держави оголосила нація,

Запорізький гетьман Орлик для свого народу,

Постарався, щоб жили по свому закону.

Не одні ще покоління старались, боролись,

Та про вільну Україну мріяли й молились.

Щоби ми в своїй країні могли вільно жити,

Довелось нашим героям свою кров пролити.

На центральній площі міста, де цвіте акація,

Українську Конституцію знов святкує нація,

Нація нова і вільна, вільна в своїм краю,

Любіть свою Україну! З святом вас вітаю!

***

Вітання з Днем Конституції України:

Вітаю з загальнодержавним святом – Днем Конституції України! Від щирого серця зичу міцного здоров'я, бадьорості духа та впевненості у безхмарне конституційне майбутнє нашої спільної держави. Будьмо разом у процесі побудови демократичного громадянського суспільства. Слава Україні!

***

Вітаю вас з державним святом – Днем Конституції України! Цей день назавжди увійшов в новітню історію нашого суспільства, а тому нам з вами залишається тільки сподіватись, що всі задекларовані Конституцією права та свободи поступово будуть нормою життя громадян України. Демократичний розвиток ніколи не був легким, тож наберемося терпіння та віри у те, що наступні покоління українців будуть жити у зовсім іншій країні, яку з гордістю можна буди назвати конституційно розвиненою та правовою європейською державою.

***

Щиро вітаємо вас з визначним національним святом – Днем Конституції України! Нехай ця урочиста подія сповнює вас життєдайною силою, натхненням, спонукає до новаторських ідей, їх успішної реалізації у професійній царині. Бажаємо успіхів і плідної праці на благо українського народу!

***

Нехай демократичні засади, що закріплені в Конституції, стануть реаліями нашого сьогодення, а дух законності прийде до серця кожного громадянина нашої країни. Бажаємо, щоб мир і злагода сприяли подальшій розбудові правової держави!

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?