За кулісами титулу Європейської столиці культури
Категорія
Blogs
Дата публікації

За кулісами титулу Європейської столиці культури

Юлія Федів
Юлія Федів

У 2024 році титул Європейської столиці культури буде наданий трьом містами: одному австрійському; одному місту з країни-члена ЄАВТ / ЄЕП, країна-кандидата або потенційного кандидата на вступ до ЄС; і одному місту з Естонії.

Про історію

Традиція вручення титулу Європейської столиці культури була започаткована у 1983 році, за пропозицією колишньої актриси Меліни Меркурі, яка згодом стала грецьким міністром культури. Ідея цього заходу полягала в тому, щоб зблизити європейців, підкреслюючи культурне багатство та різноманітність цієї частини світу.

Ідея була реалізована як міжурядова ініціатива у 1985 році і спочатку була названа "Європейське місто культури". По мірі зостання популярності проекту, в 1999 році він перетворився на ініціативу Європейського Союзу і міста почали отримувати титул "Європейська культурна столиця”.

Спочатку обиралася лише одна Культурна столиця, але після початку ХХІ століття стало звичним кожен рік вибирати два міста. Єдине місто, яке отримувало цей титул більше одного разу, - Люксембург, тому що в одній країні є кілька міст з однаковою назвою.

Сьогодні, ініціатива Європейської столиці культури є справжнім флагманом Європейського Союзу. Це, ймовірно, одна з найбільш відомих та найцікавіших культурних ініціатив Європи.

Процес відбору на отримання титулу Європейської столиці культури

Вибір столиці культури відбувається у два етапи: попередній відбір і фінальний відбір.

Попередній відбір буде проведено серед міст тієї чи іншої країни, які подадуть свої заявки на отримання титулу столиці культури восени 2018 року. І фінальний відбір буде завершено до кінця 2019 року. Вибір буде проводитися незалежною міжнародною експертною групою.

На підставі звіту експертної групи відповідна держава затверджує перелік міст, які були включені в фінальний тур, і, за бажанням експертної групи, їй організовуються відвідування цих міст.

Оцінка заявок від міст буде здійснюватися за шістьма однаковими категоріями:

• внесок у довгострокову стратегію;
• європейський вимір;
• культурно-мистецький зміст;
• спроможність донести суть проекту;
• робота з мешканцями;
• управління.

Оголошення переможців конкурсу “Європейська столиця культури”

Згідно з правилами, остаточне рішення стосовно Столиці культури 2024 року має бути прийняте до кінця 2019 року. Група експертів складе відповідний звіт, який включатиме пропозицію про присудження титулу Європейської столиці культури та вручення місту Премії Меліни Меркурі, що включає грошову винагороду в розмірі 1,5 млн. євро.

Після того, як місто отримує титул Європейської столиці культури і до початку титульного року буде проведено моніторинг підготовки "Столиці культури". Прогрес підготовки буде оцінений, і будуть зроблені рекомендації щодо подальших кроків, які слід вжити.

Якщо все пройде гладко, Європейська Комісія прийме офіційне рішення рекомендувати певне місто до нагородження відзнакою “Культурної Столиці" та виплати Премії Меліни Меркурі, що буде перерахована у березні 2024 року.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм