Украинцам не дают торговать землей: вся правда об аграрных олигархах
Категорія
Blogs
Дата публікації

Украинцам не дают торговать землей: вся правда об аграрных олигархах

Борис Кушнірук
Борис Кушнірук

Про те, чи має в Україні нарешті з'явитись ринок землі - у відеоблозі Бориса Кушнірука на ONLINE.UA

Сьогодні мені хотілось би поговорити про таку контраверсійну тему, як вільний обіг землі. Насправді, протягом багатьох років у нас постійно порушуються права громадян, яким просто не дають права вільно розпоряджатися своєю землею. Єдине, що вони можуть робити – або обробляти її, або віддати в оренду. Причому, враховуючи, що вони не можуть її продати, зрозуміло, що орендна плата у них занижена. І тут доволі цікава ситуація.

У нас протягом багатьох років розповідали, що наші політики хочуть захистити права громадян. Тому, коли говорили про те, що необхідно створити так звані ОСББ – об'єднання співвласників багатоквартирних будинків – казали: ой, не потрібно цього робити, ой, навіщо це робиться, ой, люди не зможуть. Але тишком-нишком цей час дерибанилося все, що є в цих багатоквартирних будинках: підвали, горища.

Все що можна, за цей час було розкрадено у людей, які мали би претендувати на частину цієї спільної власності.

Схожу ситуацію, певною мірою, ми маємо і з обмеженнями щодо сільськогосподарської землі. Коли розповідають про те, що не повинно бути ринку, бо все скуплять, то, по-перше, є цілий ряд обмежень. Такі обмеження є і за кордоном, тобто ми нічого особливого не вигадуємо. Є обмеження по обсягу землі, який може належати одній особі (в Україні пропонується 200 гектар), є вимога, що це не можуть бути нерезиденти. Таким чином, жоден олігарх, насправді, нічого скупити не може. Він може на себе купити ті самі 200 гектар, як і будь-хто інший. Це при тому, що наші олігархи, якщо ми подивимося, аграрні олігархи, вони мають земельні банки – до 800 тисяч гектарів. Навіщо їм? Вони стали мільярдерами без усілякої купівлі землі.

В чому ж хитрість? Річ у тім, що сільськогосподарська земля, її родючість, визначається так званою природною рентою. Тобто, це називається «диференційна рента один» в економічній теорії. Вона визначається від того, наскільки земля родюча: в одних місцях вона менш родюча, в інших більш родюча. Але від цієї диференційної ренти виникає дохід: якщо ви на більш родючих землях щось вирощуєте, зрозуміло, що у вас буде кращий врожай, і ви будете мати більший дохід. Є поняття «диференційна рента два» - це коли здійснюють покращення цієї землі. Якщо сільгоспземлю починають доглядати, додавати необхідних елементів, добрив тощо, проводять туди водопостачання, то в цьому випадку виникає додатковий дохід, який пов'язаний з оцією дифрентою два.

Так от, питання полягає в тому, що коли немає ринку землі, то, фактично, орендна плата, яка сплачується власникам земельних паїв, це частина доходу від цієї природної ренти. Тільки питання полягає в тому, що, якщо немає ринку землі, то в цьому випадку плата за землю значно нижча, бо й ціна значно дешевша, бо вона не продається, і дохід від орендної плати, який може отримати людина, значно нижчий.

А за рахунок цього якраз виникає величезний дохід. Уявіть собі, коли мова йде про оренду сотень тисяч гектар. І за рахунок цього є додаткові мільярдні прибутки, які отримують наші олігархи. Тому вони якраз найменше зацікавлені в тому, щоб з'явився ринок землі. Бо якщо люди зможуть не здавати вимушено землю в оренду, а будуть мати можливість вибору, неминуче і ціна землі, і орендна плата зростуть. А це означає, що відбудеться перерозподіл цих доходів на користь громадян. На користь селян, в першу чергу.

Отже, коли ви чуєте про те, що продаж землі призведе до того, що її хтось скупить, це маячня.

За цим стоять приватні інтереси наших олігархів, які заробляють на тому, що суттєво недоплачують за орендну плату, і наших політиків, які отримують від цих олігархів платню за те, щоб оця демагогія щодо землі, яку всю скуплять, продовжувала існувати. Бо чим довшим буде цей режим не продажу землі, чим довше будуть порушуватись конституційні права громадян, тим більше будуть й далі збагачуватись наші аграрні барони.

А пересічні громадяни, селяни, будуть отримувати лише той шматочок доходу, який вони б мали отримати в разі, якщо б діяли повноцінні земельні відносини, існував повноцінний ринковий продаж землі і формувалась ринкова система орендної плати за землю.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм