День Хрещення Русі: цікаві факти про свято
Категорія
Календар Свят
Дата публікації

День Хрещення Русі: цікаві факти про свято

День Хрещення Русі: цікаві факти про свято
Джерело:  online.ua

28 липня 2021 року в Україні святкуватимуть 1033-ту річницю з дня Хрещення Русі. Це свято, яке йде корінням в X століття, відзначається в нашій країні на державному рівні з 2008 року. Пропонуємо добірку цікавих і маловідомих фактів про те, хто і коли хрестив Русь, а також про традиції святкування Дня хрещення Київської Русі в Україні.

Джерело: ONLINE.UA

Коли хрестили Київську Русь - точна дата

28 липня був прийнятий православною церквою як день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира, як день, коли в 988 році він прийняв хрещення сам, а після хрестив киян у водах Дніпра. Ця дата в багато чому вважається умовною, так як в істориків немає єдиної думки і підтвердження того, що хрещення Русі відбулося саме в 988 році.

У літописах є інформація, що християнство на землях Русі з'явилося задовго до того, як князь Володимир хрестив Русь. Історичні дані свідчать про те, що ще князь Аскольд у 882 році намагався впровадити християнство, але повноцінно початок поширенню православ'я на Русі поклала свята княгиня Ольга, яка прийняла хрещення в Константинополі в 955 році.

Чому князь Володимир вирішив хрестити Русь?

Історики називають кілька причин, які спонукали князя Володимира Великого хрестити Русь. Головною з них стало бажання київського князя об'єднати слов'янські землі, щоб зміцнити державу. Він розумів, що для цього потрібна єдина релігія.

За переказами, в 986 році князь Володимир пройшов "випробування вір". Він прийняв послів від католиків, мусульман та іудеїв, які пропонували йому прийняти свою віру. У літописах зазначено, що князь Володимир знайшов безліч аргументів проти цих вір і віддав перевагу християнству, так як за допомогою цієї релігії можна було ще й зміцнити зв'язки з Візантією.

Зцілення князя Володимира перед хрещенням Київської Русі

Є інформація, що хрещенню Русі передувала ще одна подія, яка укріпила віру князя Володимира ще більше. Перед хрещенням київський правитель сильно захворів і раптово осліп, але пройшовши Таїнство Хрещення до нього відразу повернувся зір.

Після цього чудесного зцілення князь Володимир вигукнув, що "Тепер я пізнав Бога істинного!". Він був упевнений, що прозріння до нього прийшло тільки завдяки прийняттю християнства, тому твердо вирішив хрестити Київську Русь і всіх жителів держави.

З жорсткого правителя в щедрого государя: як хрещення Русі змінило князя Володимира

Відомо, що до хрещення Русі князь Володимир поклонявся язичництву і був жорстоким правителем, який любив гучні бенкети. Після того, як сам прийняв християнство і охрестив киян, він сильно змінився.

Згідно з історичними даними, після хрещення Русі князь Володимир почав влаштовувати при дворі свята і благодійні обіди для простих людей, а також почав будівництво християнських храмів. Одними з перших з'явилися Десятинна церква, на яку князь виділив десяту частину своїх доходів, і Межигірський Спасо-Преображенський чоловічий монастир. При церквах почали відкриватися школи та бібліотеки. У Десятинній церкві був похований князь Володимир і його християнська дружина Анна.

Поява перших гривень

У момент хрещення Київської Русі виник дефіцит грошей в державі. У зв'язку з цим почали з'являтися перші гривні, відлиті з монет, які раніше вийшли з обігу. Зразками для них послужили візантійські монети того часу. На більшості монет Володимира зображено князя, що сидить на престолі, і розміщено напис: "Владімѣр' на столѣ" (Володимир на престолі).

День хрещення Київської Русі - України: як з'явилося державне свято

День хрещення Київської Русі заснували державним святом в Україні в рамках святкування 1020-річчя хрещення, в 2008 році. Відповідний указ підписав тодішній президент Віктор Ющенко. Указ про свято називався "Про День хрещення Київської Русі-України". Такою назвою указу відзначали, що саме Україна є спадкоємцем історичних традицій Київської Русі.

Російські претензії на історію України

Росія використовує День хрещення Русі в якості історичних претензій до України. Російська влада вважає, що хрещення Русі князем Володимиром пов'язано саме з Москвою, а не з Києвом.

При цьому День хрещення Русі став офіційним святом в РФ тільки в 2010 році, через два роки, як аналогічне свято було введене в Україні. У наявних історичних даних про поширення християнства на Русі також не згадується сучасна російська територія. Більш того, в літописах є інформація, що саме на російській території довго зберігалися язичницькі культи.

Читайте також:

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм