День української писемності та мови: оригінальні привітання та цікаві факти про свято
Категорія
Привітання
Дата публікації

День української писемності та мови: оригінальні привітання та цікаві факти про свято

День української писемності та мови: оригінальні привітання та цікаві факти про свято
Джерело:  online.ua

9 листопада 2021 року в Україні відмічається важливе свято - День української писемності та мови. Свято має стародавні корені – у цей день православні вшановують пам’ять Нестора Літописця, від якого до нас дійшла більшість письмових згадок про часи Київської Русі. Гід Онлайн підготував оригінальні привітання з Днем української писемності та мови - картинки та щирі побажання своїми словами, а також декілька цікавих фактів про свято.

На державному рівні свято День української писемності та мови було затверджене відносно недавно – у 1997 році тодішнім президентом Леонідом Кучмою був підписаний указ про внесення цієї пам’ятної дати у календар. У цей день проводяться різноманітні тематичні заходи, мета яких полягає у тому, щоб виховати у молодих поколінь повагу до рідної мови та народних традицій. Також, починаючи з 2000 року, щорічно у цей день відкривається Міжнародний конкурс знавців української мови. Конкурс складається з чотирьох етапів, а його фіналіст отримує грошову винагороду.

Хто такий Нестор Літописець?

Фото: pravlife.org

Перш за все, Нестор Літописець відомий нам, як автор «Повісті временних літ», продовжувач справи Кирила та Мефодія, а також як монах Києво-Печерської лаври. Він був не просто істориком, що старався описати події свого часу, а й політичним діячем, а також людиною, що славилася своєю мудрістю. У нього були свої непохитні принципи моралі та погляди на своє сьогодення й минуле. Саме ці погляди й простежуються в Повісті временних літ – найдавнішій літературній пам'ятці в історії України.

«Повість временних літ» цікава, перш за все, тим, що в ній вперше описується життя слов’ян, їх побут, а також політична ситуація X-IX сторіч. В ній йдеться про створення першої слов’янської грамоти за авторством Кирила та Мефодія, про Хрещення Русі Володимиром Великим, про ратні подвиги руських князів, а також про заснування перших православних храмів в Києві та інших містах. Все це робить даний документ дуже важливим для істориків та літературознавців. Він і понині включений в шкільну програму.

В ряді українських міст, зокрема в Києві та Борисполі, встановлені пам’ятники Нестору Літописцю. Саме його прийнято вважати засновником та популяризатором української писемності. Через віки після Нестора українською писатимуть такі великі особистості, як Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко та Іван Котляревський, а їх творчість буде знайома людям з усього світу.

Цікаві факти про українську писемність

Привітання з Днем української писемності та мови - картинка

Варто додати декілька інтересних фактів, про нашу писемність, яка є однією з найстаріших в світі – їй вже близько тисячі років.

Цікаві факти при українську писемність:

  • у 448 році н.е. візантійським істориком Пріском Панікійським, який був у таборі вождя Гунів Аттіли на території сучасного Причорномор’я, були записані перші слова українською – «мед» та «страва»;

  • у XVIII - XIX сторіччях в українській мові використовували до 50 різних систем письма, що робить її найбільш складнішою в орфографічному плані (на другому місті знаходиться монгольська мова);

  • у період з XV по XIX сторіччя українці використовували особливу система письма – «козацький скоропис», який має ряд відмінностей від традиційної кирилиці;

  • впровадження українського правопису на офіційному рівні відбулося 17 травня 1919 року під час Загальних Зборів Української академії наук;

  • наша мова являється однією з самих милозвучних в світі – за цим показником вона займає почесне друге місце після італійської та третє за красою лексики після французької та перської.

Статус «літературна» був присвоєний українській мові після видання «Енеїди» Івана Котляревського. Тож його можна вважати основоположником нової української письменності.

Традиції святкування Дня писемності та мови в Україні

Привітання з Днем української писемності та мови - картинка

День писемності має й свої традиції. Так, у цей день прийнято:

  • покладати квіти до пам’ятника Нестору Літописцю;

  • вшановувати найвидатніших популяризаторів української мови;

  • заохочувати літературні видавництва, які публікуються українською.

Також 9 листопада розпочинає свою роботу конкурс знавців української мови імені Петра Яцика, який підтримується Міністерством освіти та науки України, а також відомими українськими меценатами. Щороку в цьому конкурсі приймають участь мовознавці із понад 20 країн світу.

Привітання з Днем української писемності та мови

 Привітання з Днем української писемності та мови - картинка

Вітаємо вас, дорогі українці, з Днем писемності та мови! Хочемо побажати вам безмежної любові до нашого дивовижного слова, яким користувалися відомі на увесь світ поети та письменники. Бажаємо вам завжди бути грамотними та шанувати здобутки видатних українських літераторів.

***

Чудовий день у листопаді,
Писемності та мови день,
Велике свято українське,
Поваги гідне та пісень.
Шануйте завжди українську,
Співоча мова пестить слух,
Її почуєш – сум зникає,
І стане швидшим серця стук.

***

Українська мова недаремно зветься солов’їною. Тож ми хочемо побажати, щоб світоч нашої древньої та поетичної мови ніколи не згасала. Нехай же в цей чудовий день вона ллється звідусіль!

***

З Днем писемності та мови,
Вас вітаю з святом,
Наша мова — пречудова,
Є у ній багато
Милозвучних, мов перлини,
Слів щирих й красивих,
Бережімо мову єдину,
Для батьків, доньки та сина!

***

Вітаємо з Днем писемності! Нехай завжди живе та процвітає наша мелодійна мова, увіковічена на папері великим Тарасом Григоровичем Шевченко! Нехай діти старанно навчаються граматиці, а нові поети продовжують славні традиції нашої писемності!

***

Із днем писемності та мови
Вітаю з радістю тебе!
Вона — для гордості основа,
У серці повсякчас живе.

Така рідненька, солов'їна,
Немов, жива вода для нас.
Ні, не померкне Україна,
Настане слави її час!

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм