Картопля – чим корисний і шкідливий овоч
Категорія
Іжа
Дата публікації

Картопля – чим корисний і шкідливий овоч

Картопля – чим корисний і шкідливий овоч
Джерело:  online.ua

Другий хліб – так багато хто називає картоплю. І незрозуміло, як так швидко причепилася і поширилася до овочу людська любов, адже ще триста років ніхто не знав ні його назви, ні його смаку. ГастроГід Онлайн розповідає, чим корисна картопля і кому не варто її їсти.

Історія

Вперше люди спробували картоплю в Південній Америці. Рятуючись від спеки і комарів, наші предки почали освоювати більш піднесену місцевість, там-то їм і попалася на очі ця рослина зі смачними їстівними бульбами.

Другий раз людство зіштовхнулося з картоплею в районі сучасного Чилі, де і був виявлений рід Solanum tuberosum, прабатько сучасної картоплі.

В Європі картопля з'явилася після подвигів іспанських конкістадорів, які намагалися допливти до Індії, але, як відомо, причалили до берега невідомої Америки. Ірландія, Пруссія, Франція, Китай - хвиля завоювань картоплі ширилася і охоплювала нові території. Іспанія, до речі, - найостанніша європейська країна, яка прийняла її до своїх лав харчових пристрастей.

У нашій країні картопля стала популярним овочем тільки в 19 столітті, коли люди нарешті перестали боятися нею отруїтися. Вже у 1840 році картопляні плантації розрослися в масштабі всієї країни, а овоч прижився на столах у селян, які навчилися готувати з картоплі смачні страви.

Сорти і види картоплі

 Фото: envato.com

Сорти картоплі поділяють на чотири категорії:

  1. Ранні. Бульбу збирають через 2 місяці після появи бадилля, тобто через 3 місяці після посадки. Серед них вітчизняні сорти: Ізора, Пушкінець, Весна, Снігур; і іноземні: Остара, Планта, Лотос, Розамунд.

  2. Середньоранні. Такій картоплі потрібно 70 - 80 днів для дозрівання. Вітчизняні: Синєглазка, Різдвяний, Казка, Веселка; іноземні: Імпала, Романо, Кондор.

  3. Середньостиглі. 80 - 90 днів дозрівання з моменту сходів зелені. Вітчизняні: Луговський, Ресурс, Шаман; іноземні: Гранола, Олеві, Симфонія.

  4. Пізні і середньопізні. Зустрічаються рідко, так як в південних широтах через спеку перестають розвиватися, а на півночі не встигають дозріти.

Чим корисна картопля?

В користі картоплі немає привидів сумніватися. Вітамін С, який необхідний людському організму для нормальної життєдіяльності, міститься в картоплі в кілька разів більше, ніж в цитрусових.

У бульбах міститься багато легких цукрів, крохмаль, сіль калію, яка усуває набряклість і підтримує нормальний обмін речовин.

Соком сирої картоплі лікують хвороби шлунково-кишкового тракту. Японці вживають його в якості профілактики та лікування раку.

Сік сирої картоплі корисний для вагітних і годуючих грудьми жінок. Він позбавляє від таких неприємних симптомів, як головний біль, печія, нудота, запор.

Вичавлюючи сік з картоплі за допомогою соковитискача, потрібно лише добре промити овоч щіткою і нарізати скибочками, шкірку зчищати не треба, це допомагає зберегти вітаміни і мікроелементи.

Кашкою із сирої картоплі лікують шкірні захворювання: екземи, дерматити, укуси комах. Для цього добре вимиту картоплю труть на тертці і укладають отриману кашу на місце ураження, зверху - бинт. Після висихання соку - це зазвичай 2-3 години - компрес знімають. Часом досить близько п'яти разів виконати таку процедуру і проблема зникає.

Чим корисна варена картопля?

Фото: envato.com

Найкращим способом приготування картоплі є варіння або запікання її в мундирі. Шкірка допомагає зберегти всі корисні речовини овоча.

Печена картопля, завдяки калію, корисна при хворобах серцево-судинної системи.

У чому шкода картоплі?

Незважаючи на користь картоплі, не можна забувати і про наявність шкідливих властивостей. Шкода овоча криється в соланіну, що міститься в шкірці картоплі та може негативно впливати на здоров'я людини. Тривале зберігання, сонячне світло і неправильний догляд стають тими факторами, при яких в картоплі різко підвищується рівень соланіну.

Якщо бульби позеленіли, дали відростки, то від їх вживання слід відмовитися, або робити це з обережністю. Шкірку зрізати товстим шаром, картопляний бульйон після варіння овоча зливати, вживати його в їжу небезпечно.

Картопля в косметології

Фото: envato.com

Вміщені в картоплі вітаміни і мінерали дозволяють поглянути на цей продукт не тільки як на їжу, але і як на косметичний засіб.

Регулярне застосування картоплі в косметологічних цілях допоможе шкірі стати гладкою і ніжною, позбавить від лущення, жирного блиску, розгладить складки. Укупі з низькою вартістю подібні властивості роблять картоплю досить привабливою для дівчат.

Можна просто нарізати бульби кружечками і прикласти до обличчя, але краще за все з нього зробити маску і додати інші інгредієнти.

Маски для обличчя з картоплі

  • Для чутливої шкіри. 1 варена картопля, 4 ст. л. молока, 1 ст. л. рослинної олії, 1 жовток. Зробити пюре з картоплі і додати інші компоненти. Нанести на обличчя і через 10 хвилин змити відваром ромашки. Пом'якшує шкіру, корисна в вітряну погоду.

  • Для проблемної шкіри. У сік сирого картофеля додати ложку меду. Цю суміш нанести на шкіру і залишити на 15 хвилин, після чого змити. Повторювати протягом двох тижнів. Ця маска застосовується при запаленнях на обличчі, вугрової висипки.

  • Для звуження пор. У рівних кількостях крохмаль, крупна сіль, мед і молоко. Перемішати, нанести на шкіру обличчя, через 20 хвилин змити.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм