Категорія
ГІД ONLINE.UA
Дата публікації

Нейропсихологія хронічної втоми: розуміння та подолання

Джерело:  DEVA CLINIQUE
Нейропсихологія хронічної втоми

Хронічна втома — це не просто відчуття виснаження після напруженого дня. Це стан, що впливає на мільйони людей по всьому світу, характеризується перманентним відчуттям втоми, яке не проходить після відпочинку та може серйозно впливати на якість життя. Нейропсихологія дає унікальний погляд на це явище, розкриваючи, як мозок і нервова система взаємодіють з фізичними та психологічними аспектами хронічної втоми.

Матеріал підготовлено за експертної підтримки Науково-практичного Центру нейропсихології та психосоматики при Deva Clinique.

Наукові керівники центру:

 • Богдан Ткач, D.SC., M.D., Професор нейросихології, керівник центру, засновник української наукової школи нейропсихології.

 • Василь Мосійчук, Ph.D., Професор психології, засновник та власник Deva Clinique.

 • Віталій Луньов, Ph.D., Академік АН України, клінічний професор психології та клінічного психоаналізу.

Нейробіологічні фактори

Дослідження показують, що хронічна втома може бути пов'язана з різними нейробіологічними факторами:

 • Зміни в гіпоталамусі: Гіпоталамус, який регулює багато функцій організму, включаючи сон та енергетичний баланс, може бути порушений.

 • Запалення мозку: Дослідження вказують на зв'язок між хронічною втомою та низькорівневим запаленням у мозку.

 • Нейрохімічні зміни: Рівні нейротрансмітерів, як-от серотонін та дофамін, можуть бути порушені, впливаючи на настрій і відчуття енергії.

 • Психологічні фактори.

Хронічна втома також пов'язана з психологічними аспектами:

 • Стрес та емоційне перенапруження: Хронічний стрес може впливати на ендокринну систему, ведучи до зниження енергії.

 • Депресія та тривожність: Часто супутні стани, які можуть поглиблювати відчуття втоми.

Хронічна втома - це складний стан, який вимагає глибокого розуміння зв'язку між мозком, тілом і психікою. Через його складність, лікування вимагає індивідуального підходу.

Важливо, щоб люди, які страждають від цього стану, шукали професійну допомогу та підтримку, щоб знайти найефективніші способи управління їхнім станом.

Нейрогімнастика:
Фото: freepik.com

Нейрогімнастика: Ефективний підхід до подолання хронічної втоми

Хронічна втома - це стан, що впливає на значну частину населення, порушуючи якість життя і здатність ефективно функціонувати. Традиційні методи лікування часто включають фармакологію та психотерапію, але останнім часом все більшу популярність набирає нейрогімнастика - комплекс вправ, спрямований на активацію різних частин мозку для покращення його функціонування та загального самопочуття.

Що таке нейрогімнастика?

Нейрогімнастика - це набір фізичних та когнітивних вправ, які допомагають стимулювати мозкову активність. Це може включати в себе ритмічні рухи, балансування, координаційні завдання, вправи на концентрацію уваги та медитацію. Ціль нейрогімнастики - покращити нейропластичність мозку, тобто його здатність адаптуватися та відновлюватися.

Нейрогімнастика у подоланні хронічної втоми

Стимуляція мозку

Нейрогімнастика допомагає стимулювати різні ділянки мозку, що може покращити когнітивні функції та зменшити відчуття втоми. Регулярне виконання вправ може збільшити кровопостачання мозку, що сприяє кращому живленню його клітин.

Зниження стресу

Багато вправ з нейрогімнастики включають елементи, які сприяють релаксації та зниженню рівня стресу. Це важливо, оскільки хронічний стрес є одним з факторів, що сприяють розвитку та підтримці стану хронічної втоми.

Покращення сну

Деякі вправи можуть допомогти регулювати циркадні ритми та покращити якість сну, що критично важливо для боротьби з хронічною втомою.

Приклади вправ нейрогімнастики

 • Крос-летералні рухи: Рухи, які включають одночасну активність обох півкуль мозку, наприклад, ходьба з підняттям колін та торканням протилежної руки.

 • Вправи на баланс: Стійка на одній нозі, йога та інші вправи, що вимагають зосередженості та балансу.

 • Візуальні вправи: Завдання на фокусування зору, що сприяє активації зорових ділянок мозку.

 • Медитація та дихальні вправи: Допомагають заспокоїти розум і знизити рівень стресу.

Нейрогімнастика може стати цінним інструментом у боротьбі з хронічною втомою. Вона не тільки допомагає покращити фізичний стан, але й сприяє поліпшенню когнітивних функцій та емоційного благополуччя. Важливо підходити до виконання вправ з обережністю та за можливості консультуватися з фахівцем, особливо якщо ви вперше займаєтеся нейрогімнастикою.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?