Нові правила рибальства в Україні
Категорія
Лайфхаки
Дата публікації

Нові правила рибальства в Україні

Нові правила рибальства в Україні
Джерело:  online.ua

- Чи правда, що тепер не можна ловити щуку в березні?
- Чи правда, що ходити на риболовлю потрібно з лінійкою та вагами?
- А якщо на човні рибалити, то на скільки спінінгів дозволено?

Автор тексту та фото Павел Лясоцький

Новий закон про риболовлю, а саме: НАКАЗ “Про затвердження Правил любительського і спортивного рибальства”, викликав безліч обговорень і обурень від тих, хто в нього не вчитувався і хто всюди шукає лише зраду. А найважливіше серед тих, хто не хоче бачити позитивні зміни у порівнянні зі старим Законом. Важлива особливість нових правил – це регіональні норми, які стосуються дозволених для вилову розмірів риб.

Усі водойми України поділені на 4 типи:

  • Каскад дніпровських водосховищ

  • Азовський регіон

  • Чорноморський регіон

  • Всі інші водойми

Також є певні додатки до цих правил, які стосуються конкретних областей, тому якщо хочете розібратися детальніше в правилах саме для свого регіону, то завантажте і прочитайте цю інформацію. Повний текст закону за цим посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1412-22#Text

Тексти законів – то нудна штука для не юристів, тому читати тексти, написані канцелярською, а не живою мовою, мало хто хоче. Отже, я спробую вам простою мовою донести найважливіші зміни й терміни, які містить новий закон про рибалку:

1. Добова норма вилову. Яка це доба і яка це норма? Доба календарна від 00:00 до 23:59, а не доба вашого перебування на водоймі. Щодо добової норми, то в наказі відмічено, що на одного риболова – це 3 кг + 1 риба дозволеного виду і розміру. Ще цю додаткову рибу серед риболовів заведено називати “трофей”.

2. Трофей. Що це таке? За текстом наказу – це БУДЬ-ЯКА риба дозволеного виду і дозволеного до вилову розміру. Інакше кажучи, трофеєм може бути, як судак мінімально дозволеного розміру в 42 см, а може бути й сом 30 кг. Тобто, 3 кг плітки + сом 30 кг не будуть порушенням правил.

3. Чи плюсується норма вилову, якщо я тиждень був на водоймі? Чи можна вивезти норму помножену на 7? Ні, не можна. Покидаючи водойму, ви можете забирати не більше однієї добової норми на одного риболова.

4. Під час нерестової заборони в дозволених для риболовлі місцях тепер можна ловити на снасть з 2 гачками на одного риболова, а раніше можна було лише з 1 гачком. Проте прописано, що ловити в нерест можна одним знаряддям лову (вудочка, фідер, спінінг). Тож якщо мова йде про вудочку чи фідер, то це 2 гачки на одній вудочці, а не 2 вудочки по 1 гачку. А після завершення нерестової заборони можна використовувати до 7 гачків на одного риболова, а раніше можна було до 5. Тож це привід порадіти тим, хто ловить на гірлянду і жерлиці взимку, і на оберемок фідерів по відкритій воді.

5. Якщо ви ловите рибу з метою її забирати з водойми, то зобов’язані з собою мати знаряддя для вимірювання її довжини та ваги. Якщо ви відпускаєте всю рибу, то можна обійтися і без цього. Дозволений розмір риби заміряється від кінчика рила при закритій пащі й до кінця лускового покриву навпроти середини хвостового плавця. Також у садку в риболова-любителя має бути не більше однієї добової норми вилову.

6. З’явилися й нові поняття, такі як «багріння», тобто умисний вилов риби гачковими знаряддями за будь-які місця, окрім ротової порожнини. Тобто тепер всі ті «багріли», що з балансирами стоять на фарватері та шарпають судачків та сомиків за боки і хвости, можуть бути згідно закону притягнені до відповідальності.

7. З деяких шкідливих видів риб зняли добову норму вилову. Це сонячний окунь, тюлька, ротань, амурький чебачок (він же синька), верхоплавка (вона ж верховодка), тобто їх можна забирати з водойми вагою понад 3 кг.

8. Включили в правила такий термін, як «прилов» – це риба менша за розміром, встановленим нормами. Її у вашому добовому вилову може бути не більше 10%. Тобто, при нормі в 3 кг у вашому садку може бути 2700 г риби, встановленого наказом розміру, і до 300 г риби, яка менша за розміром від лімітованого, – таким чином ви не порушуєте правила.

9. При ловлі тролінгом дозволено ловити на 1 вудлище одному риболову в човні. Якщо вас в човні троє, то можна ловити на 3. Це стосується, як ловлі під мотором, так і з човна, що пересувається на веслах.

10. Окрема нерестова заборона на ловлю щуки з 15 лютого до 31 березня. Також для щуки підняли мінімально допустимий для вилову розмір до 50 см. З 1 вересня до 31 грудня заборонено ловити струмкову форель у річках.

11. Прописана заборона лишати сміття на берегах водойми або викидати його у воду. Щоправда, механізм фіксації порушення і відповідальність слабо прописані. Тож, як і раніше, власне сумління і виховання лишаються найкращими запобіжниками від перетворення на свиню.

12. Заборонено самовільно переселяти рибу з однієї водойми в іншу. Сенс в цьому, напевно, є, але прослідкувати виконання майже неможливо. Бо багато хто вселяє у водойми чужорідні види риб, і вони, не маючи природних ворогів, займають харчову нішу наших місцевих риб і заподіюють шкоду їх популяції.

13. Дозволено використовувати у вигляді живця всі види риб, окрім тих, які в Червоній книзі. Ви маєте знати, які види риб зараз включені в Червону книгу, і завжди відпускати цих риб, якщо вони випадково попали вам на гачок. Також ви маєте запам’ятати або надрукувати собі таблицю-додаток з інформацією про дозволені розміри для вилову риб.

14. Любительська риболовля в дозволених місцях і в дозволених нормах вилову є безкоштовним заняттям, але реалізація риби, пійманої риболовом-любителем, законом забороняється. Проте є пункт, в якому риболову-любителю, спортсмену або підводному мисливцю дозволено виловлювати рибу понад добову норму при наявності ліцензії. Хоча ця норма і умови ліцензування ще непрописані, та це дозволить вам в майбутньому взяти більше риби за потреби, якщо законодавство унормують і опишуть, як потрібно.

15. Для риболовів-спортсменів під час змагань не діють правила про норму вилову. Але прописано, що садок чи аератор і умови зберігання риби дозволять її зберегти живою до кінця змагань і відпустити після них.

Існують місцеві заборони по нерестовищах та зимувальних ямах. Кожного сезону можуть змінюватися, як ці місця, так і їх межі. У загальнодержавному документі ця інформація може бути відсутня, тож на старті кожного сезону дізнавайтесь актуальну інформацію у ваших місцевих органів рибоохорони.

У разі, якщо ви бачите, що правила риболовлі порушуються, то варто знати телефони місцевих рибоохоронних органів та не соромитись їм телефонувати, а також на 102, якщо ситуація вимагає прибуття правоохоронців.

Які можемо зробити висновки

  • Нарешті почались принципові зміни і покращення в законах. Раніше просто переписували старі радянські правила і ставили під ними свіжу дату – ось і вся суть старих змін. Останній раз Закон України про риболовлю змінювався 23 роки тому.

  • Нарешті хоч частково почали діалог з активною риболовною громадою. Тобто реально залучали на підготовчому етапі представників любительської та спортивної риболовної громад, щоб вони донесли думку своїх спільнот і допомогли врахувати сучасні реалії, і прописати на рівні закону важливі речі для збереження риби.

  • Найкращі правила без усвідомлених громадян мало чого варті, бо щоб контролювати мільйони несвідомих риболовів, потрібні тисячі рибінспекторів, а такого штату з нормальними зарплатнями, з тисячами авто і човнів, завжди заправлених паливом, держава зараз просто не потягне. Тому дуже важливо самому виконувати правила та доносити іншим інформацію про закони і важливість їх дотримання. У разі потреби робити зауваження порушникам, а якщо порушення серйозне, тоді викликати інспекторів рибоохорони та представників правоохоронних органів.

  • Коли ви особисто будете знати і виконувати ці правила, то ви, по-перше, будете своїм прикладом демонструвати іншим, як треба правильно робити. По-друге, щойно сам стаєш законослухняним, то починаєш вимагати цього або контролювати інших риболовів. Тоді вже тобі не байдуже, що хтось напакував мішок риби, порушивши всі норми, чи поставив сітку, чи скидає забруднені стоки у водойму тощо.

  • Нові правила рибальства – то не є непорушна стіна встановлена на 100 років. Вони також недосконалі і потребують постійних покращень. Хочете, аби правила далі ставали ще кращими, тоді самі на рівні громад формуйте ініціативні групи і звертайтесь до профільних структур (Держрибагентство, Міністерство аграрної політики тощо), від яких залежить, якими будуть наступні правила. Бо під лежачий камінь вода не тече, і нові правила, які потрібні риболовам-любителям і спортсменам, без ініціативи риболовної громади не з’являться.

  • Хочете, щоб у нас було стільки риби, як в Європі, тоді долучайтесь до європейського підходу «catch and release», тобто «спіймав – відпусти».

Можна просто прочитати все це і сказати, що наразі у нас є промисловий лов або інші моменти, які ви особисто вважаєте неправильним, то значить, що ви особисто проти і не будете дотримуватися цих правил. Проте не знання і незгода з законами і правилами не звільняють вас від відповідальності.

Тобто вас за порушення будуть карати згідно з цим законом, а штрафи за незаконний вилов риби можуть складати 3500 грн за одну рибу. А свою громадянську позицію проти промислового лову та інших некорисних для збереження риби видів людської діяльності краще направити на пошук однодумців, та великою громадою тиснути на законотворців, щоб законодавчо заборонити промисловий лов на внутрішніх водоймах. Хоча б не лінуйтеся підписувати петиції про заборону промислового лову.

Матеріал був створений та опублікований за співпраці з нашим партнером - магазином ibis.net.ua. Ми хотіли б висловити свою вдячність за їхню підтримку та експертні знання в сфері риболовлі. Завітайте на їхній веб-сайт, щоб отримати доступ до широкого асортименту рибальського спорядження та аксесуарів для «трофейної» риболовлі.

Список риби з Червоної книги України можете переглянути у прикріпленому файлі:
https://docs.google.com/document/d/1sHUqWFEluycjSBh971txvS8jIh4axy34q2xbo845PXs/edit

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм