Справжня історія 8 березня: цікаві версії, факти і міфи
Категорія
Календар Свят
Дата публікації

Справжня історія 8 березня: цікаві версії, факти і міфи

Справжня історія 8 березня: цікаві версії, факти і міфи
Джерело:  online.ua

Міжнародний жіночий день сприймають як свято краси, весни і жіночності. Але виявляється, нічого спільного з цими поняттями свято не має. Формально його заснувала одна з найвідоміших німецьких комуністок Клара Цеткін, яка була активним борцем за права жінок, але справжня історія 8 березня бере свій початок задовго до неї. Чому Міжнародний жіночий день святкують саме 8 марта? ONLINE.UA зібрав цікаві версії, факти та міфи про свято - деякі з них досить несподівані.

День солідарності трудящих жінок - перша версія

Фото - pexels.com

Першою версією установи свята 8 березня є варіант, згідно з яким, свято заснували як День солідарності трудящих жінок після "маршу порожніх каструль", який провели в цей день в 1857 році текстильниці Нью-Йорка. Тоді жінки виступали за скорочення робочого дня до 10 годин (жінки в ті часи працювали по 16 годин на добу) та рівні з чоловіками умови оплати праці. Також мітингувальниці вимагали наділити жінок виборчим правом.

Національний жіночий день - версія американців

Фото - wikipedia.org

Через кілька десятків років жіночі мітинги повторилися. У 1908 року в Нью-Йорку за призовом соціал-демократичної жіночої організації була організована акція протесту, в якій взяли участь не менше 15 тисяч жінок. Вони вимагали рівноправності з чоловіками, скорочення робочого дня, підвищення оплати жіночої праці і отримання права голосу на виборах. Через рік після цього мітингу Соціалістична партія Америки оголосила національний жіночий день.

Свято 8 Березня придумала Клара Цеткін - радянська версія

 Клара Цеткін (фото - wikipedia.org)

Через рік після жіночих мітингів в Нью-Йорку з закликом заснувати свято 8 березня виступила відома німецька комуністка Клара Цеткін. На форумі жінок в Копенгагені Цеткін звернулася до міжнародного співтовариства з вимогою затвердити Міжнародний жіночий день, щоб жінки могли проводити мітинги і демонстрації задля привернення уваги громадськості до своїх проблем. Ідея Клари Цеткін швидко здобула свої плоди. У 1911 році Міжнародний жіночий день відзначали в багатьох країнах Європи, а в 1917 році жінки отримали виборче право в Австралії, Новій Зеландії, Данії та Норвегії.

В СРСР 8 березня стало офіційним святом в 1921 році, а офіційний вихідний був введений в 1966 році. Його заснували після демонстрації жінок, які 8 березня 1917 року вийшли на вулиці Петрограда з вимогами "хліба і миру". Вважається, що свято в СРСР "привезла" подруга Клари Цеткін - революціонерка Олександра Коллонтай. Та сама, яка підкорила Радянський Союз "великою фразою":

"Віддаватися першому зустрічному чоловікові треба так само легко, як випити склянку води".

Історія 8 березня - скандальна версія

Противники Міжнародного жіночого дня стверджують, що у тих самих страйках і мітингах в 1857 році брали участь не текстильниці, а представниці найдавнішої професії. Вони нібито вимагали виплатити зарплату матросам, які хотіли користуватися їх послугами, але не могли заплатити через відсутність грошей. Подібна акція відбулася ще раз - 8 березня 1894 року в Парижі. На цей раз жінки легкої поведінки вимагали заснувати спеціальні профспілки і визнати їх права нарівні з співробітницями сфер послуг, які шиють одяг або печуть хліб.

Що ж ми святкуємо 8 березня - офіційна версія ООН

Деякі історики сходяться на думці, що 8 березня - звичайна політична кампанія соціал-демократів та комунистичний пережиток. Але не можно однозначно ігнорувати той факт, що свято заснували в результаті прояви жіночого руху, який не можна не поважати.

Те, що 8 березня не має ніякого відношення до комунізму, свідчить і той факт, що свято визнано ООН. Там в 1975 році нарешті оголосили справжнє значення свята. В Організації закликали всі країни світу оголосити 8 березня - Днем боротьби за права жінок. Більш того, кожен рік в ООН вибирають тему, якій присвячено 8 березня - зазвичай це те питання, яке зараз вимагає особливо пильної уваги.

Наприклад, у 2020 році ООН проводило 8 березня під темою: "Я - покоління рівноправності: реалізація прав жінок". В ООН в цей день нагадали, що з моменту заснування Міжнародного жіночого дня світ домігся безпрецедентних успіхів, але жодна країна так і не досягла ґендерної рівності - через законодавчі обмеження 2,7 млрд жінок у всьому світі не можуть зробити рівний з чоловіками вибір професії, в парламенти країн як і раніше входять не більше 25% жінок, а кожна третя жінка в світі піддається насильству за ознакою статі.

Як відзначають 8 березня в Україні?

У 2005 році в Україні прийняли закон "Про забезпечення рівних прав та можливостей чоловіків та жінок". У ньому чимало важливих тез, хоча проблемні моменти в законодавстві як і раніше є. З 2017 року в нашій країні піднімається тема скасування святкування 8 березня, на сьогоднішній день цей проект так і не прийнятий законом у Верховній Раді, тому традиційні вихідні на 8 Березня в Україні залишаються без змін.

В наші дні Міжнародний жіночий день позбавлений політичної та економічної забарвлення. 8 березня сьогодні - це просто красиве, ніжне, весняне свято всіх жінок. Разом з Україною 8 березня відзначають в Азербайджані, Вірменії, Білорусі, Грузії, Казахстані, Киргизії, Латвії, Молдавії, Узбекистані, Таджикистані, Туркменії. Міжнародний жіночий день як національне свято відзначають в Анголі, Гвінеї-Бісау, Замбії, Камбоджі, Кенії, КНДР, Мадагаскарі, Монголії, Уганді та Еритреї.

Раніше ONLINE.UA публікував найкращі побажання в віршах і картинках з 8 березня.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм