З Днем вишиванки: привітання і цікаві факти про етнічний одяг України
Категорія
Календар Свят
Дата публікації

З Днем вишиванки: привітання і цікаві факти про етнічний одяг України

З Днем вишиванки: привітання і цікаві факти про етнічний одяг України
Джерело:  online.ua

У третій четвер травня щорічно українці відзначають День вишиванки - в 2021 році це свято випало на 20 число. Цей день присвячений гордості українців - етнічному одягу, у якого дуже цікава історія.

Джерело: ONLINE.UA

У 2021 році Україна відзначає День вишиванки в 15-й раз. Це свято заснували в 2006 році. Його ініціювали студенти факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького університету імені Юрія Федьковича. Спочатку свято відзначали тільки у вузькому колі, але з 2014 року, після початку збройної агресії Росії проти України, свято вийшло далеко за межі України.

У всьому світі громадяни нашої країни в цей день намагаються надіти вишитий український одяг, щоб продемонструвати свою приналежність до віковічної української культурної традиції і привітати своїх рідних та друзів віршами з добрими побажаннями чи яскравими листівками, в яких відображені багаті культурні традиції України.

День вишиванки 2021 - заходи в Україні

День вишиванки 2021 (фото - commons.wikimedia.org)

Ювілейний День вишиванки в Україні присвячений екологічним проблемам і українській музиці. Його проведуть в форматі Дня вуличної етномузики - на різних локаціях, зокрема площах, парках, пішохідних вулицях, будуть грати народні співаки-музиканти, щоб голосно і дзвінко нагадати українцям про важливість збереження не тільки культурної, а й природної спадщини.

"Вирубка лісів загрожує не тільки затопленням цілих регіонів, а й, змушує жителів постійно відновлювати втрачене," вимиває "багатство місцевих традицій і звичаїв. Надмірне використання пластика нав'язує прості швидкі побутові рішення, створюючи споживче товариство, яке все менше схильне поглиблюватися в культуру і історію , а також бути відповідальним за майбутнє ", - нагадують організатори заходів до Дня вишиванки.

День вишиванки - цікаві факти

 • Першим українцем, який з'єднав вишиванку з буденним одягом став Іван Франко, який носив її під піджак і з сучасним нарядом.

 • Перші вишиванки були для українців не просто елементом одягу, а захистом від зла.

 • У 2000-х роках фрагменти української вишивки використовували багато відомих дизайнерів і будинків моди. Свої колекції українському національному одязі присвятили Жан-Поль Готьє, Джон Гальяно, Gucci, Valentino, Dolce&Gabbana.

 • В період проведення чемпіонату Європи з футболу в 2012 році в Україні купила собі українську вишиванку американська співачка Мадонна. Також люблять носити вишиванки Міла Куніс, Діта фон Тіз, Сандра Буллок.

 • В опублікованій в лютому 2017 року статті Ліани Затенштайн в міжнародному журналі мод Vogue вперше в значенні "вишиванки" було використані не словосполучення "embroidered shirt" (дослівний переклад - вишита сорочка), а транслітеровано українське слово "the vyshyvanka". Таким чином, слово "вишиванка" поповнило лексикон англійської мови.

Кожен регіон України має свої особливості вишиванок:

 • сорочки на Полтавщині вишиваються головним чином білими нитками, дуже рідко червоними або сірими.

 • техніка вишивання Харківської області має дуже багато спільного з формами вишивки, які встановилися в центральних областях України, але їй властиві і зовсім своєрідні поліхромні орнаменти, створювані напівхрестиком або хрестиком.

 • вишивки Полісся - прості й чіткі за композицією. Ромбовидна лінія геометричного візерунка повторюється кілька разів. Вишивка червоною ниткою по білому-сірому тлу льняної полотнини;

 • своєрідною вишивкою здавна славилася Волинь - візерунки геометричні, чіткі і прості по композиції, виконані червоною ниткою на біло-сірої полотнині. У південних районах області переважають рослинні мотиви;

 • для Чернігівської області характерні білі вишивки;

 • вишиванкам Київщини властиві рослинно-геометричний орнамент зі стилізованими гронами винограду, кольором хмелю чи восьмипелюстковими розетками, ромбами, квадратами. Основні кольори вишиванок Київщини - білий, коралово-червоний, відтінкм чорного.

Привітання з Днем вишиванки

Привітання з Днем вишиванки - листівки

Одягну я зранку
Білу вишиванку,
Заплету у косу
Я червоний мак,
Вмиюся росою
З зілля на світанку
І піду міжду люди так.
Хай усі навколо
День новий стрічають,
Хай співають гучно
Радісних пісень,
Бо сьогодні свято,
Й весело святкують
Вишиванки День!

Привітання з Днем вишиванки - листівки

На свята уся сім′я
Мама, тато й навіть я,
Вишиванки одягаєм
В центрі міста ми гуляєм.
Хай всі знають, що родина
Любить неньку-Україну!

Привітання з Днем вишиванки - листівки

Сорочку мати сину вишивала І душу,
й серце в вишивку вкладала.
Як пам’яті народної відлунки,
На полотні з’являлись візерунки,
Де кожен хрестик – то життєві миті…
Мережила по білому блакиттю,
Лягала ниточка до ниточки мрійливо –
Дитині б долю вишити щасливу,
Щоб оберегом стала для синочка
Руками неньки вишита сорочка.
Із Днем Вишиванки!

Привітання з Днем вишиванки - листівки

Вишиванка, вишиванка,
одягну її я зранку,
гарно причешуся,
радісно всміхнуся.
Бо сьогодні свято
будемо святкувати
і пісень співати.
На весь світ казати,
бо у нашої Вишиваночки
сьогодні святечко.

Привітання з Днем вишиванки - листівки

Вишиванку вишивала
Навесні твою,
В нитку мрію укладала
І любов свою.
Ніжну мрію, що шепоче
Дивну казку в сні,
Що цілує твої очі
І співа пісні.
Все найкраще в ній зібрала
Із долин, із гір
І в мережку повкладала
У хрещатий взір.
Хай на серце тобі ляже,
Наче цвіт в маю,
І душі твоїй розкаже
Про любов мою.

Читайте також:

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм