Як українці самі заважають боротьбі з корупцією
Категорія
Blogs
Дата публікації

Як українці самі заважають боротьбі з корупцією

Борис Кушнірук
Борис Кушнірук

Про діяльність Національного антикорупційного бюро України та очікування суспільства - у блозі Бориса Кушнірука на ONLINE.UA

Нещодавній скандал з затриманням голови податкової служби, точніше Державної фіскальної служби, пана Насірова, висвітлив надзвичайно важливу проблему, пов’язану з діяльністю НАБУ.

Річ у тім, що в суспільстві існує завищене очікування того, що НАБУ має негайно всіх заарештувати, всіх посадити, завищені очікування щодо результатів діяльності цієї установи, і це провокує, насправді, дуже погані речі.

Діяльність таких інституцій, як НАБУ, не може бути надзвичайно швидкою, їм потрібен час для того, щоби наростити м'язи, для того, щоб зібрати аналітику, і це може займати дуже значний час, інколи навіть роки.

Якщо ж ми будемо підганяти їх, штовхати, закликаючи: так де ж посадки, де арешти високопосадовців (причому нам потрібні їх арешти не тому, що у НАБУ є зібрані докази, яких буде достатньо в суді, а просто тому, що вони нам не подобаються, тому що ми вважаємо їх сволотою, корупціонерами тощо)... Можливо, так і є, тільки для того, щоб цих високопосадовців затримати і потім засудити, потрібно, щоб були безперечні докази для суду. А для цього НАБУ потрібен час.

І от поспіх, який ми інколи самі провокуємо і продукуємо, може мати дуже негативні наслідки для діяльності самого НАБУ, тому що, якщо НАБУ буде мати проколи і не зможе в суді довести ті звинувачення, які воно висуває проти тих чи інших високопосадовців, то ми дискредитуємо і саме НАБУ, і державу. Тому що для більшості населення провина буде не в НАБУ, яке не змогло зібрати докази, а проблема буде в самій державі, яка так не хоче, щоб тих чи інших чиновників посадили.

Крім того, дуже важливо усвідомлювати, що і для українських громадян, і для того, щоб у наших іноземних партнерів не було сумніву з точки зору якості роботи і незалежності цієї інституції, надзвичайно важливо, щоб на цю установу не було тиску з боку політиків, причому з тих чи інших боків.

Якщо про саме затримання Насірова стало відомо за чотири години до цієї події, бо про це повідомив один з народних депутатів, а потім інший народний депутат влаштовував стріми прямо з палати, де відбувалося затримання Насірова, то в цьому випадку є дуже великі проблеми щодо незалежності і неупередженості цієї установи. Причому не в очах українців: українці якраз хочуть, щоб якомога більше всіх пересадили. Ні, це буде проблема, в першу чергу, для міжнародних інституцій, Європейського суду з прав людини.

Бо, коли адвокати того ж самого Насірова прийдуть в цей суд і скажуть, що справа була політичною, що вона була політично мотивованою, то їм нічого не потрібно буде доводити – вони просто покажуть депутатське повідомлення, яке було за декілька годин зроблене, і вони покажуть іншого депутата, який проводив стріми з палати, де затримувався Насіров. Все - це вже буде ознака того, що справа політизована.

Тому що уявити, наприклад, щоб в США при затриманні якогось високопосадовця, яке здійснює ФБР, там знаходився якийсь конгресмен – просто неможливо. Та цього конгресмена в цьому випадку посадили би. Чому – тому що це, безперечно, сприймалось б як тиск політика на діяльність правоохоронних органів. Тому, коли наші народні депутати починають, з самих кращих міркувань, тиснути на суд, влаштовуючи шоу в судовому засіданні, причому незалежно, в який бік – чи на підтримку Насірова, чи проти Насірова, то в цьому випадку ми, самі не усвідомлюючи, робимо величезну шкоду самому НАБУ.

Тому я би, по-перше, чесно кажучи, дуже хотів би, щоби в самому НАБУ усвідомили ті ризики, які можуть бути пов’язані з дискредитацією їх діяльності. Вони мають на гарматний постріл не допускати жодного, підкреслюю – жодного політика до себе, бо будь-який політик, який опиняється поруч з ними, ставить під сумнів їхню незалежність та їхню неупередженість.

Друге – ми маємо усвідомити, самі громадяни, що НАБУ потрібен час. Дайте їм час набрати сил і можливостей для того, щоби ті докази, які вони збирають, щоби цих доказів було достатньо для затримання і потім засудження тих чи інших високопосадовців. Якщо ми цього не зробимо, то ми самі собі нанесемо шкоду, і цього буде справді шкода.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм