Довідка для військовозобов'язаних про виїзд: що необхідно знати
Категорія
Військовий Гід
Дата публікації

Довідка для військовозобов'язаних про виїзд: що необхідно знати

Довідка для військовозобов'язаних про виїзд: що необхідно знати
Джерело:  online.ua

Прийняте нещодавно рішення Генерального штабу щодо необхідності отримання довідки військовозобов'язаним для переміщення територією України спричинило багато дискусій у суспільстві. Подальші роз'яснення від Валерія Залужного так і не дали чіткого розуміння ситуації. Головнокомандувач ЗСУ підтвердив, що дозвіл отримувати потрібно, проте зазначив, що перешкоджати переміщенню військовозобов'язаних поки що ніхто не буде. Військовий Гід Онлайн розповідає, що таке довідка для переміщення по Україні, де її можна отримати, та кому її потрібно брати. 

Нормативно-правова основа рішення

Увечері 4 липня Запорізька обласна військова адміністрація опублікувала документи, що містили бланк дозволу від військкомату про виїзд військовозобов'язаного та резервіста за межі місця проживання.

Згодом Генштаб України підтвердив інформацію про те, що на період воєнного стану був розроблений спеціальний Порядок надання дозволів для виїзду за межі місця проживання українцям, які перебувають на військовому обліку.

Варто зазначити, що рішення Генштабу про отримання таких довідок було прийнято відповідно до пункту 4 статті 37 закону «Про військовий обовʼязок та військову службу», який діє з 1992 року. У цьому законі вказано, що у воєнний час призовники, військовозобов'язані та резервісти не мають права виїжджати за межі місця проживання без спеціального дозволу від військкомату.

Хто повинен отримувати дозвіл

Отримати дозвіл на перетин межі адміністративних кордонів всередині України повинні громадяни, що відносяться до наступних категорій:

  • призовники, які мають право на відстрочку від призову на строкову військову службу, на строк до одного року, але не пізніше від дати закінчення відстрочки;

  • особи призовного віку у яких є поважні причини (тяжка хвороба або смерть родича) на строк до до 30 діб;

  • військовозобов'язані та резервісти, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації (відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"), на строком на один рік максимум (мають бути при собі підтверджуючі документи), але не пізніше дати закінчення права на відстрочку;

  • військовозобов'язані та резервісти, яких забронювали на період мобілізації (відповідно до наказу Міністерства економіки України) та на воєнний час на строк до 30 діб, але не пізніше дати закінчення строку дії посвідчення про відстрочку;

  • військовозобов'язані та резервісти за умови відповідного рішення від керівника центру комплектування (індивідуальні випадки), а також наявності поважних причин та відповідних документів на строк до 30 діб.

Водночас дозвіл не потрібно отримувати таким категоріям громадян:

  • громадяни, які були зняті з військового обліку, оскільки були визнані непридатними до військової служби у військовий час, втратили громадянство, досягли віку 60 років, тощо;

  • громадяни, які їдуть у відрядження та мають бронювання на період мобілізації та у воєнний час (при собі повинні бути підтверджуючі документи);

  • призовники, військовозобов'язані та резервісти, які були та зняті з військового обліку, наприклад через зміну місця проживання.

Якщо громадянин не матиме довідки від центру комплектування за місцем проживання або та буде затриманий, наприклад, на блокпості при перетині кордону адміністративної одиниці, йому загрожуватиме штраф у розмірі 1700 грн.

Якщо ж людина й надалі ігноруватиме попередження та не з'являтиметься до військомату, проти неї може бути відкрите кримінальне провадження. У якості покарання за ухилення від військового обліку передбачене покарання у вигляді штрафу до 8500 гривень або виправних робіт впродовж одного року.

Процес отримання довідки

Якщо резервісту або військовозобов'язаному потрібно тимчасово покинути місце проживання та виїхати за межі юрисдикції військкомату, потрібно звернутися до керівника військкомату та отримати відповідну довідку. Мова йде про перетин адміністративних кордонів областей України. Якщо людина переміщується в межах міста Києва та Київської області – довідку отримувати не потрібно.

Після публікації рішення Генштабу в соцмережах виникла хвиля обурення та з'явилося багато запитань стосовно прийнятого Порядку. Аби уникнути маніпуляцій у суспільстві, а також дискредитації Збройних Сил України та військово-політичного керівництва держави, начальником Генерального штабу ЗСУ Валерієм Залужним було прийняте рішення про скасування дії Порядку з його подальшим доопрацюванням.

За словами Залужного, оновлена версія документу буде розроблена найближчим часом з урахуванням змін до законів та підзаконних нормативно-правових актів, які регулюють переміщення осіб в умовах воєнного стану. Він додав, що законодавча база, яка діє наразі в Україні, не враховує всі аспекти ситуації, що склалася під час війни з Росією, та не може забезпечити ефективні мобілізаційні механізми.

Читайте також: все про мобілізацію до лав ЗСУ, хвилі мобілізації та бронювання призовників

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм