Мобілізація до лав ЗСУ: все про призов, хвилі мобілізації та «бронювання» на період воєнного стану
Категорія
Військовий Гід
Дата публікації

Мобілізація до лав ЗСУ: все про призов, хвилі мобілізації та «бронювання» на період воєнного стану

Мобілізація до лав ЗСУ: все про призов, хвилі мобілізації та «бронювання» на період воєнного стану
Джерело:  online.ua

Мобілізація стала темою номер один для кожного українця й українки від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року. Гід Онлайн розповідає про те, які є хвилі мобілізації, кого можуть призвати до лав ЗСУ, які категорії громадян не підлягають мобілізації, якою може бути відповідальність за ухилення від мобілізації та що таке "бронювання" на період мобілізації.

Загальна мобілізація в Україні 2022 року

Загальна мобілізація була розпочата у відповідності до указу президента Володимира Зеленського від 24 лютого 2022 року – у день початку повномасштабної агресії Російської Федерації проти нашої країни.

Під час мобілізації відбувається призов на військову службу резервістів віком від 18 до 60 років. Це необхідно для підвищення обороноздатності країни шляхом доукомплектування існуючих військових частин та створення нових.

В указі зазначено, що мобілізація триває впродовж 90 днів з моменту оголошення, тобто з 24 лютого. Враховуючи, що 22 травня воєнний стан був продовжений ще на 90 днів, до 23 серпня, мобілізація також була продовжена до цієї дати.

Хвилі мобілізації

Мобілізація складається з декількох хвиль (етапів), під час кожної з яких пріоритет у призові віддається певним категоріям військовозобов'язаних осіб та резервістів:

 1. Перша хвиля – оперативний резерв до якого входять колишні військовослужбовці віком до 40 років та з бойовим досвідом в ООС та АТО;

 2. Друга хвиля – військовослужбовці, які з 2014 року проходили строкову службу чи служили за контрактом;

 3. Третя хвиля – військовозобов'язані громадяни, які закінчили військові кафедри у вищих навчальних закладах та мають звання офіцерів запасу;

 4. Четверта хвиля – усі інші громадяни, вік та фізичний стан яких дозволяє проходити службу в армії.

Мобілізовані четвертої категорії, що не мають військового досвіду та не проходили службу в лавах ЗСУ, спочатку відправляють в навчальні центри для отримання необхідних навичок. Прискорена підготовка триває від 7 до 20 днів. Після цього вони відбувають для комплектування підрозділів, які приймають участь у бойових діях.

Хто підлягає призову

У Законі України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" вказано що призову на військову службу підлягають всі військовозобов'язані чоловічої статі віком від 18 до 60 років, але в першу чергу призивають тих, хто має досвід у військовій справі.

Також мобілізації підлягають жінки, професія яких споріднена з відповідною військово-обліковою спеціальністю – медики, фахівці у галузі зв’язку, обчислювальної техніки, радіоелектронної апаратури, водії спецтехніки, тощо.

Хто не підлягає призову

Призову не підлягають військовозобов'язані, які мають право на відстрочку від призову відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Мова йде про наступні категорії громадян:

 • особи, яких забронювали на період мобілізації й воєнного часу органи державної влади чи місцевого самоврядування, а також підприємства, установи та організації з метою виконання мобілізаційних завдань;

 • особи, які тимчасово непридатні до військової служби через стан здоров'я на строк до 6 місяців (рішення про непридатність до служби надає військово-лікарська комісія);

 • чоловіки, на утриманні яких перебувають троє чи більше неповнолітніх дітей;

 • жінки та чоловіки, які самостійно виховують неповнолітню дитину (дітей) або утримують дітей віком до 16 років;

 • жінки та чоловіки, які забезпечують повнолітню дитину, що має інвалідність І чи II групи (до моменту виповнення дитині 23 років);

 • чоловіки та жінки, які виховують неповнолітню дитину, що має інвалідність підгрупи А;

 • чоловіки та жінки, на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю (порушення функцій організму III-IV ступенів);

 • усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які утримують неповнолітніх дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування;

 • громадяни, котрі доглядають за особами, які потребують догляду у відповідності до законодавства України (якщо догляд не може забезпечити інша особа);

 • студенти та аспіранти, які навчаються на денній формі навчання;

 • народні депутати України;

 • родичі військовослужбовців, які загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції починаючи з 2014 року;

 • особи, що працюють в певних органах військового управління, ЗСУ, Нацгвардії, Міністерстві оборони, Службі держбезпеки, Прикордонній службі, тощо.

Для підтвердження відстрочки у військовому комісаріаті необхідно отримати спеціальне посвідчення. Також посвідчення видаються Службою безпеки України та підрозділом Служби зовнішньої розвідки.

"Бронювання" під час мобілізації

Військовозобов'язані мають право отримати відстрочку у тому випадку, якщо вони будуть «заброньовані» певною установою. Відповідно до статті 24 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», військовозобов’язані запасу можуть бути заброньовані задля забезпечення функціонування певних органів, підприємств та організацій в особливий період.

Отримати "бронювання" можуть працівники органів державної влади чи інших державних органів, а також органів місцевого самоврядування та підприємств, які отримали завдання, пов'язані з мобілізацією. Перш за все це стосується працівників, які забезпечують функціонування підприємств та обіймають найважливіші посади.

Покарання за ухилення від мобілізації

Якщо призовник отримав повістку та не з'явився до військкомату без поважних причин у зазначений час, йому загрожуватиме штраф у розмірі від 1700 до 3400 гривень. У разі ухилення від призову проти порушника може бути відкрите кримінальне провадження з покаранням у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років.

Читайте також: Як відбувається медогляд та кого можуть визнати непридатним до служби в армії за станом здоров'я

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм