Медкомісія під час мобілізації: як відбувається медогляд та кого можуть визнати непридатним до служби в армії за станом здоров'я
Категорія
Військовий Гід
Дата публікації

Медкомісія під час мобілізації: як відбувається медогляд та кого можуть визнати непридатним до служби в армії за станом здоров'я

Медкомісія під час мобілізації: як відбувається медогляд та кого можуть визнати непридатним до служби в армії за станом здоров'я
Джерело:  online.ua

В умовах воєнного стану всіх військовозобов'язаних чоловіків та жінок можуть призвати до лав ЗСУ. Якщо вам видали повістку, ви повинні з'явитися в зазначений час в територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, де вас можуть направити на проходження військово-лікарської комісії. Військовий Гід Онлайн розповідає, як проходить медкомісія, на основі чого вона приймає рішення та які проблеми зі здоров'ям можуть стати приводом для визнання людини непридатною або обмежено придатною до військової служби.

Як відбувається проходження медкомісії?

Перш ніж відправитися на військово-лікарську комісію у центрі комплектування та соціальної підтримки (військкомат), кожен військовозобов’язаний повинен пройти низку наступних обстежень у медичних закладах:

 1. флюорографія (рентгенографія) грудної клітки;

 2. загальний аналіз крові та сечі;

 3. визначення групи крові та резус-фактору (якщо відповідної позначки немає у військовому квитку);

 4. електрокардіографія.

Якщо військовозобов’язаному більше 40 років, окрім вищезазначених обстежень, йому потрібно пройти такі процедури:

 1. вимірювання тиску всередині ока;

 2. вимірювання рівня цукру в крові.

Перед оглядом військкомат також має отримати дані з психоневрологічних, протитуберкульозних, шкірно-венеричних диспансерів та наркологічних закладів. Якщо людина перебуває на обліку в одному з цих закладів, військкомату необхідно отримати витяг з історії хвороби.

Під час медичної комісії військовозобов’язаний проходить огляд у наступних спеціалістів:

 • хірург;

 • терапевт;

 • невропатолог;

 • психіатр;

 • офтальмолог;

 • оториноларинголог;

 • стоматолог;

 • дерматолог.

Провівши огляд, кожен лікар має записати висновок щодо придатності (тимчасової або повної непридатності) військовозобов'язаного до несення військової служби. При цьому вказуються хвороби військовозобов'язаного (якщо такі є), дата медогляду, ставиться підпис, прізвище та ініціали лікаря, який проводив огляд.

Чи потрібно проходити медкомісію людям з інвалідністю?

Відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку" люди з інвалідністю не підлягають мобілізації. Тому вони можуть записатися до лав ЗСУ тільки за власним бажанням. Проте, якщо ви отримали повістку, і при цьому маєте інвалідність, прийти до військкомату слід у будь-якому випадку.

Якщо людина з інвалідністю була визнана придатною до військової служби, вона має право оскаржити рішення медичної комісії у судовому порядку. При оскарженні рішення необхідно надати всі документи, які можуть підтвердити наявність інвалідності того чи іншого ступеня.

Як визначається придатність, непридатність або обмежена придатність до служби в армії?

Під час воєнного стану медкомісія може винести наступні рішення щодо військовозобов'язаного на підставі результатів медогляду:

 1. "придатний до військової служби";

 2. "тимчасово непридатний до військової служби" (вказується дата, коли має бути проведений повторний медогляд);

 3. "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".

Військовозобов’язаний також може бути визнаний "непридатним до військової служби у мирний час, але обмежено придатним у воєнний час". В такому випадку під час воєнного стану він може бути мобілізованим. Варто зазначити, що перелік захворювань у мирний час, за якими військовозобов'язаний може бути визнаним непридатним до служби, набагато ширший, ніж при воєнному стані.

Серед захворювань, які можуть стати причиною для визнання людини непридатною до служби, можуть бути значні проблеми з зором (амбліопія, диплопія, сліпота), щелепно-лицьові аномалії (наприклад, порушений прикус), гостро виражені поведінкові, емоційні та психічні розлади, деякі інфекційні захворювання (наприклад, ВІЛ), онкологія, наркотична залежність, і т.д.

Також визнати непридатними до армійської служби можуть людей, які отримали серйозні травми (зокрема, під час бойових дій), контузії, втратили кінцівки або можливість пересуватися, тощо. Вроджені вади та аномалії, які заважають нормальній життєдіяльності людини також є вагомою причиною для її визнання непридатною до служби.

Рішення щодо придатності до військової служби ухвалюється комісією на основі Додатку 1 до Положення № 402(Розклади хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби), Додатку 2 (Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб) та Додатку 3 (Таблиця додаткових вимог до стану здоров'я).

Що потрібно для підтвердження непридатності до служби?

Підтвердити непридатність до служби в лавах Збройних Сил України у воєнний час може лише рішення комісії після медобстеження. Якщо таке рішення прийняте, людина може бути знята з військового обліку та комісована. Також комісія може враховувати будь-які медичні довідки з приватної чи державної лікарні, але жодна з таких довідок сама по собі не може вважатися підставою для визнання непридатності до служби в армії.

Читайте також: Що покласти до валізи, якщо вас мобілізували: перелік найнеобхідніших речей під час війни

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм