Старий Новий рік 2021: як в Україні відзначають свята Маланки і Василя
Категорія
Календар Свят
Дата публікації

Старий Новий рік 2021: як в Україні відзначають свята Маланки і Василя

Старий Новий рік 2021: як в Україні відзначають свята Маланки і Василя
Джерело:  online.ua

В ніч з 13 на 14 січня в Україні відзначають Старий Новий рік, який перетинається з днем Маланки і Василя. У 2021 року староноворічні свята випадають на середу і четвер, але вони не є офіційними, тому ці дні будуть робочими. Проте українці, як правило, відзначають Старий Новий рік за всіма традиційними канонами. Чому святкують Старий Новий рік, звичаї цього свята і що не можна робити в цей день - в матеріалі ONLINE.UA.

Старий Новий рік 2021 - головні традиції і звичаї

Старий Новий рік - це початок Нового року за "старим" стилем. З 13 на 14 січня його відзначали, коли світ жив за юліанським календарем. Святкувати Старий Новий рік почали ще в 1918 році, коли на зміну юліанського був введений григоріанський календар, розбіжність яких становить два тижні. До речі, багато віруючих людей саме Старий Новий рік відзначають яскравіше і веселіше, оскільки на звичайний Новий рік через різдвяний піст пишні застілля заборонені.

В Україні починають святкувати Старий Новий рік ввечері 13 січня. Щедрий вечір схожий зі Святим вечором перед Різдвом, коли накривається багатий стіл, але вже не пісними, а м'ясними стравами, і за ним збирається родина. Також в деяких регіонах України в цей день готують традиційне святкове блюдо - кров'янку, яке називають Маланка. Господинею святкового столу, як і на Різдво, виступає кутя.

Головною розвагою 13 січня на Старий Новий рік досі залишаються народні гуляння і щедрування. До самої ночі щедрувальники ходять по домівках і співають обрядові пісні-щедрівки, танцюють і жартують. Вранці 14 січня в Україні, в день Василя, прийнято засівати. Вважається, що посівати повинні хлопчики, так як саме чоловік повинен першим увійти в будинок в Старий Новий рік - в такому випадку господарів чекає щастя і достаток. Посівати прийнято зерном, яке ні в якому разі не можна викидати. Посіяне зерно слід зібрати і зберігати до весни, а після змішати з зернами для посіву та засіяти в землю.

Серед старовинних українських звичаїв на Старий Новий рік - сватання. Тільки 13 січня ті молоді хлопці, які раніше отримали від коханої дівчини відмову, могли знову повторно надіслати в будинок дівчини сватів. Вважається, що якщо получить згоду нареченої на шлюбв Щедрий вечір, то життя молодої пари буде щедрим і радісним.

Ворожіння на Старий Новий рік

Ніч з 13 на 14 січня вважалася магічною, тому невід'ємною частиною святкування були також ворожіння на Старий Новий рік. Наші пращури вірили, що саме в ці дні доля може відкрити свої секрети і таємниці про майбутнє. Існує безліч способів ворожінь на Старий Новий рік. Це можуть бути передбачення на вареники - при приготуванні цієї страви господиня кладе в вареники "сюрпризи", які під час святкового обіду передбачать долю всіх присутніх за столом. Наприклад, монетка або зерна в варениках обіцяють багатство, сіль віщує сльози, кісточка від вишні говорить про майбутнє поповнення в родині, а кільце символізує заміжжя.

Також на Старий Новий рік можна поворожити за допомогою кота: спочатку потрібно загадати бажання, а після цього покликати з іншої кімнати домашнього улюбленця - якщо кіт переступить поріг спочатку лівою лапою, ваше бажання неодмінно збудеться, правою - доведеться про нього забути.

Незаміжні дівчата в ніч на Старий Новий рік можуть дізнатися ім'я судженого. Для цього перед сном потрібно покласти під подушку гребінець, примовляючи: "Суджений мій ряджений, розчеши мені голову!". Той, хто присниться, той і може стати ймовірним обранцем.

Що не можна робити на Старий Новий рік

Щедрий вечір або Старий Новий рік, за старовинними віруваннями, не можна зустрічати в старому і брудному одязі. Також в цей день не рекомендується давати гроші в борг і вирішувати свої фінансові питання. З щедрувальниками та посівальниками найкраще "розраховуватися" солодощами - якщо давати їм гроші, то можна втратити благополуччя в домі на цілий рік.

Не можна в цей день ображатися і згадувати старі образи, а також виносити сміття. Також важливо уникати сварок і конфліктів, інакше весь рік доведеться жити в сльозах.

Старий Новий рік 2021 - прикмети

  • Ніч на Старий Новий рік зоряна - до врожаю ягід.

  • Сонце на Старий Новий рік високо зійшло - весь рік буде щасливим і щедрим на садовий урожай.

  • Тепла погода на Василя і Маланку - літо буде дощовим.

  • З якого боку на Старий Новий рік небо вкрите хмарами, звідти і щастя прийде.

  • Кутя і страви зі свинини на святковому столі - до багатства і щастя.

  • Суха погода і мороз на Старий Новий рік - грибів багато не буде.

Раніше ONLINE.UA публікував привітання зі Старим Новим роком 2021- в нашій добірці гарні вірші, найкращі щедрівки та посівалки.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм