Чим корисний гранат і чому цей плід потрібно їсти кожному
Категорія
Їжа
Дата публікації

Чим корисний гранат і чому цей плід потрібно їсти кожному

Чим корисний гранат і чому цей плід потрібно їсти кожному
Джерело:  online.ua

Гранат вважається королем фруктів у багатьох країнах, де плоду навіть встановлюють пам'ятники. Чим же корисний гранат, що його так шанують? ГастроГід Онлайн розповідає, в чому користь граната і кому не варто їсти цей плід.

З давніх-давен гранат популярний в медицині, кулінарії, косметології. Грецькі та римські лікарі високо цінували його лікувальні властивості. Зерна граната застосовують для приготування овочевих та фруктових салатів, соусів, додають у страви з м'яса та риби для надання пікантного кисло-солодкого смаку, роблять із них соки, сиропи, використовують як прикраси різних страв.

Гранатовий сік рекомендується пити натщесерце для зміцнення імунітету та підвищення апетиту, а також вживати при різних захворюваннях – від ГРЗ та ГРВІ до гіпертонії та анемії. А кісточки гранату використовують у косметології для отримання натуральних скрабів для тіла, кремів та лосьйонів, що покращують стан шкіри.

Звідки родом гранат?

 Фото: unsplash.com

Плоди гранату ростуть на однойменних чагарниках або невисоких деревах, гілки яких посипані колючками. Зростають такі дерева переважно у тропічних та субтропічних кліматичних поясах – у Північній Африці, Середній Азії та інших спекотних країнах, оскільки для визрівання плоду потрібно багато сонця та тепла.

Цвітуть гранатові дерева з травня до серпня, після чого на місці квітів утворюються плоди, які досягають зрілості восени. Кожен плід може містити до тисячі зерен з соковитою, кисло-солодкою м'якоттю.

У чому користь гранату?

Фото: unsplash.com

У плодах граната міститься 15 амінокислот, необхідних для нормального функціонування людського організму. При цьому 6 із них – незамінні. Регулярне вживання цього фрукту допомагає вирішити проблеми зі шкірою та волоссям, вивести шлаки з організму, нормалізувати гормональний фон та травлення.

Нерідко лікарі рекомендують випивати 0,5 склянки гранатового соку за півгодини до їди, щоб покращити травлення. Але треба пам'ятати, що в гранатовому соці міститься багато кислоти, і це може зашкодити шлунку. Тому не рекомендується пити чистий, концентрований гранатовий сік, краще розводити його водою або іншими соками - наприклад, буряковим або морквяним.

Користь граната полягає також і в тому, що в ньому міститься велика кількість вітамінів та мінеральних речовин:

  • вітамін РР сприяє зміцненню стінок судин та знижує ризик захворювання на атеросклероз;

  • вітамін С допомагає підвищити імунітет та успішно боротися з застудними та інфекційними захворюваннями, депресіями, безсонням;

  • завдяки підвищеному вмісту заліза і марганцю гранат дуже корисний для вагітних жінок і мам, що годують груддю (останнім, щоправда, варто вживати його з обережністю і тільки якщо у малюка немає алергії), а також маленьким дітям;

  • вживання гранатових зерен та соку корисне при анемії, для підвищення рівня гемоглобіну.

Не варто відмовлятися від гранатів діабетикам: на ранніх стадіях хвороби цей плід може з успіхом замінити інсулін, знижуючи рівень цукру в крові.

Корисні не лише зерна граната та його сік, а й кісточки, шкірка та перетинки між зернами плоду. Шкірка граната, заварена як чай, служить непоганим закріплюючим засобом при діареї. Гранатові кісточки здатні полегшити біль під час критичних днів у жінок, а напій із перетинок граната добре заспокоює нервову систему, лікує безсоння та стреси.

Кому не варто їсти гранат?

Фото: unsplash.com

Незважаючи на свої дійсно чудотворні цілющі властивості, в деяких випадках гранат може завдати серйозної шкоди організму. Концентрований гранатовий сік через високий вміст кислот негативно впливає на шлунок та руйнує зубну емаль. Тому перед вживанням гранатовий сік рекомендується розвести водою, морквяним, буряковим чи іншим соком.

З цієї ж причини, через великий вміст кислот (щавлевої, лимонної, бурштинової, борної, винної) небажано вживати в їжу гранати людям, які страждають на виразкову хворобу шлунка або дванадцятипалої кишки, гастритом, підвищеною кислотністю шлункового соку. У цих випадках гранатовий сік може завдати серйозної шкоди травній системі.

З обережністю потрібно застосовувати шкірку та перетинки гранату. Відвари їх слід пити в помірних кількостях, «передозування» може загрожувати запамороченням, слабкістю, підвищенням артеріального тиску. Це стається через те, що у шкірці граната, крім корисних, накопичуються і шкідливі речовини - алкалоїди.

Хоча гранат дуже корисний для вагітних і жінок, що годують, вживати його в їжу все ж таки варто виключно після консультації з лікарем і в дуже помірних кількостях. Цей плід може викликати алергічну реакцію як у матері, організм якої особливо чутливий до алергенів, так і у дитини.

Як правильно вибрати стиглий гранат?

Фото: unsplash.com

Вибираючи гранат, насамперед зверніть увагу на його шкірку. Вона має бути насиченого червоного кольору, іноді з помаранчевим або рожевим відтінком. Бліда, рожево-жовта шкірка властива недозрілим плодам. Вони добре зберігаються і дозрівають у процесі зберігання, але для негайного вживання варто вибирати стигліші плоди.

Гранат повинен бути цілим, без тріщин і пошкоджень, а на його шкірці не повинно бути дрібних коричневих цяток, які є ознакою того, що плід почав загнивати. У стиглого плоду шкірка має бути твердою, сухою, шорсткою, суцвіття (так звана «корона») – сухе, без паростків.

Якщо взяти до рук стиглий гранат, він має бути досить важким. Недозрілий плід значно легший, тому що зерна всередині нього ще не досягли повної зрілості і не заповнили порожнечі під шкіркою. Такий плід купувати не варто. Гранат має бути щільним та твердим – м'якість свідчить про порушення умов зберігання чи перевезення.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішим

Based on your browser and language settings, you might prefer the English version of our website. Would you like to switch?