Самозайнятість в Україні — як набути цього статусу та що він дає
Категорія
Робота
Дата публікації

Самозайнятість в Україні — як набути цього статусу та що він дає

Самозайнятість в Україні — як набути цього статусу та що він дає
Джерело:  online.ua

На кадровому ринку в Україні з’являється все більше спеціалістів, які не мають начальників і працюють напряму із замовниками. Репетитори, фрілансери, няні, художники, музиканти — не всі з них працюють офіційно, через що нерідко виникають складнощі. Без офіційного працевлаштування нелегко оформити кредит чи іпотеку, отримати візу в іншу країну, тощо. Саме для таких людей і створена форма самозайнятості. Гід Онлайн розповідає, що таке самозайнятість, кому вона підходить, як оформити цей статус та який відсоток податку доведеться платити.

Що таке самозайнятість простими словами?

Фото: unsplash.com

Самозайнятість простими словами — це робота на самого себе. Тобто самозайняті — люди, котрі працюють самі на себе і самостійно платять податки.

Самозайнятість ідеально підходить для тих, хто втомився працювати у наймі, але ще не готовий оформлювати ФОП. Такі спеціалісти мають окремий податковий статус і реєстрацію в податковій службі.

Хто може стати самозайнятим в Україні?

Фото: envato.com

Самозайнятість можуть оформити фізичні особи, які ведуть незалежну професійну діяльність. Тобто всі, хто працюють на себе, а їх прибуток не перевищує 100 мінімальних заробітних плат в рік. Такий формат роботи зазвичай цікавить тих спеціалістів, котрі працюють з замовниками напряму, без посередників у вигляді організацій, компаній, тощо.

Отже самозайнятими стати можуть всі, хто сам знаходить для себе роботу та отримує за це прибуток.

Які професії підходять під самозайнятість?

Фото: unsplash.com

Оформити самозайнятість можуть представники майже будь-яких професій. Самозайнятість особливо актуальна для тих, хто веде діяльність і отримує кошти за роботу, при цьому не оформлений як працівник чи не має статусу ФОП. До них можна віднести:

 • Репетитори та викладачі, що працюють вдома, а не в спеціальних центрах, школах, садках;

 • Няні для малюків і доглядальниці, які працюють вдома і не оформлені, як працівники конкретних організацій;

 • Кондитери, які печуть вдома на замовлення;

 • Фотографи та відеографи;

 • Прибиральниці, які ведуть власну діяльність і не працюють в клінінгових сервісах;

 • Перекладачі;

 • Художники, митці, музиканти;

 • Таксисти та логісти, які займаються регулярними або нерегулярними перевезеннями;

 • Ті, хто здають в оренду жилі або промислові приміщення;

 • Приватні майстри побутової техніки, телефонів, ноутбуків;

 • Стилісти, перукарі, майстри манікюру та інших бьюті-послуг.

Як оформити самозайнятість в Україні?

Згідно статті 65 Податкового кодексу України, всі самозайняті особи мають стати на облік і чесно виплачувати податки в казну країни. Зробити це можна за місцем державної реєстрації. Перед тим, як подати заяву на оформлення самозайнятості, потрібно попередньо зібрати документи.

Потім з оформленою заявою і готовим пакетом документів потрібно прийти в податкову службу і передати все уповноваженій особі. Всі ваші дані будуть оперативно зафіксовані і зберігатимуться в державному реєстрі. Після завершення оформлення всіх деталей можна відразу приступати до роботи.

Що дає оформлення самозайнятості?

Фото: envato.com

Отриманий податковий статус відкриває багато можливостей. По-перше, він дає можливість вийти з тіньової зони і працювати легально, прозоро - працювати офіційно і не ризикувати отримати штраф від податкової.

Які плюси у самозайнятості?

У оформлення самозайнятості є кілька вагомих переваг, які відкривають нові можливості спеціалістам:

 • Можливість відкрито розміщувати зовнішню рекламу або створювати рекламні кампанії в інтернеті.

 • Працювати з клієнтами офіційно, тим самим відкрити собі шлях до великих міжнародних компаній.

 • Оформлювати контракти, прописуючи в них всі необхідні деталі роботи. Тим самим ви зможете убезпечити себе від порушення прав.

 • У разі того, якщо права були порушені, ви зможете на законних підставах подати позов до суду і відстоювати там свої права.

Які податки потрібно платити самозайнятому в Україні?

Нині особи, які оформили самозайнятість, платять податок від доходу раз на рік у розмірі 18% та 1,5% військового збору. При цьому самозайняті особи вільні від сплати єдиного соціального внеску.

Подати декларацію потрібно не пізніше 1 травня. За прострочення подачі декларації передбачені штрафи.

Зараз у Верховній раді розмірковують над тим, щоб зменшити відсоток до 6,5% для тих, хто прибуток отримує, але як ФОП не оформлений - але поки це тільки плани.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм