На кадровому ринку в Україні з’являється все більше спеціалістів, які не мають начальників і працюють напряму із замовниками. Репетитори, фрілансери, няні, художники, музиканти — не всі з них працюють офіційно, через що нерідко виникають складнощі. Без офіційного працевлаштування нелегко оформити кредит чи іпотеку, отримати візу в іншу країну, тощо. Саме для таких людей і створена форма самозайнятості. Гід Онлайн розповідає, що таке самозайнятість, кому вона підходить, як оформити цей статус та який відсоток податку доведеться платити.
Що таке самозайнятість простими словами?

Фото: unsplash.com
Самозайнятість простими словами — це робота на самого себе. Тобто самозайняті — люди, котрі працюють самі на себе і самостійно платять податки.
Самозайнятість ідеально підходить для тих, хто втомився працювати у наймі, але ще не готовий оформлювати ФОП. Такі спеціалісти мають окремий податковий статус і реєстрацію в податковій службі.
Хто може стати самозайнятим в Україні?

Фото: envato.com
Самозайнятість можуть оформити фізичні особи, які ведуть незалежну професійну діяльність. Тобто всі, хто працюють на себе, а їх прибуток не перевищує 100 мінімальних заробітних плат в рік. Такий формат роботи зазвичай цікавить тих спеціалістів, котрі працюють з замовниками напряму, без посередників у вигляді організацій, компаній, тощо.
Отже самозайнятими стати можуть всі, хто сам знаходить для себе роботу та отримує за це прибуток.
Які професії підходять під самозайнятість?

Фото: unsplash.com
Оформити самозайнятість можуть представники майже будь-яких професій. Самозайнятість особливо актуальна для тих, хто веде діяльність і отримує кошти за роботу, при цьому не оформлений як працівник чи не має статусу ФОП. До них можна віднести:
Репетитори та викладачі, що працюють вдома, а не в спеціальних центрах, школах, садках;
Няні для малюків і доглядальниці, які працюють вдома і не оформлені, як працівники конкретних організацій;
Кондитери, які печуть вдома на замовлення;
Фотографи та відеографи;
Прибиральниці, які ведуть власну діяльність і не працюють в клінінгових сервісах;
Перекладачі;
Художники, митці, музиканти;
Таксисти та логісти, які займаються регулярними або нерегулярними перевезеннями;
Ті, хто здають в оренду жилі або промислові приміщення;
Приватні майстри побутової техніки, телефонів, ноутбуків;
Стилісти, перукарі, майстри манікюру та інших бьюті-послуг.
Як оформити самозайнятість в Україні?
Згідно статті 65 Податкового кодексу України, всі самозайняті особи мають стати на облік і чесно виплачувати податки в казну країни. Зробити це можна за місцем державної реєстрації. Перед тим, як подати заяву на оформлення самозайнятості, потрібно попередньо зібрати документи.
Потім з оформленою заявою і готовим пакетом документів потрібно прийти в податкову службу і передати все уповноваженій особі. Всі ваші дані будуть оперативно зафіксовані і зберігатимуться в державному реєстрі. Після завершення оформлення всіх деталей можна відразу приступати до роботи.
Що дає оформлення самозайнятості?

Фото: envato.com
Отриманий податковий статус відкриває багато можливостей. По-перше, він дає можливість вийти з тіньової зони і працювати легально, прозоро - працювати офіційно і не ризикувати отримати штраф від податкової.
Які плюси у самозайнятості?
У оформлення самозайнятості є кілька вагомих переваг, які відкривають нові можливості спеціалістам:
Можливість відкрито розміщувати зовнішню рекламу або створювати рекламні кампанії в інтернеті.
Працювати з клієнтами офіційно, тим самим відкрити собі шлях до великих міжнародних компаній.
Оформлювати контракти, прописуючи в них всі необхідні деталі роботи. Тим самим ви зможете убезпечити себе від порушення прав.
У разі того, якщо права були порушені, ви зможете на законних підставах подати позов до суду і відстоювати там свої права.
Які податки потрібно платити самозайнятому в Україні?
Нині особи, які оформили самозайнятість, платять податок від доходу раз на рік у розмірі 18% та 1,5% військового збору. При цьому самозайняті особи вільні від сплати єдиного соціального внеску.
Подати декларацію потрібно не пізніше 1 травня. За прострочення подачі декларації передбачені штрафи.
Зараз у Верховній раді розмірковують над тим, щоб зменшити відсоток до 6,5% для тих, хто прибуток отримує, але як ФОП не оформлений - але поки це тільки плани.