За що можуть позбавити прав в Україні — список порушень
Категорія
Авто-мото
Дата публікації

За що можуть позбавити прав в Україні — список порушень

За що можуть позбавити прав в Україні — список порушень
Джерело:  online.ua

Позбавлення прав – це покарання, яке загрожує українським водіям при серйозних порушеннях правил дорожнього руху. Таким порушенням ПДР може бути водіння транспорту у нетверезому стані, або якщо ви станете винуватцем ДТП, у якому будуть постраждалі чи загиблі. Гід Онлайн розповідає, за що можуть позбавити прав в Україні та що робити, якщо це сталося.

За що позбавляють прав водія в Україні?

Фото: pexels.com

Правопорушення, за які передбачено позбавлення водійських прав, вказані у відповідних статтях Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Так, наприклад, у ст. 121, яка передбачає позбавлення прав на строк від 3 до 6 місяців, перераховані такі порушення ПДР:

 • керування технічно несправним транспортним засобом (поліція фіксує факт несправності авто, наприклад, поломку фари, другий раз за рік);

 • перевезення пасажирів у технічно несправному транспортному засобі (факт фіксується поліцією другий раз за рік);

 • відсутність талона про проходження обов'язкового техогляду (факт відсутності талона фіксується вдруге за рік).

У ст.122, яка передбачає позбавлення прав на строк від 3 місяців до 2 років, вказані такі порушення ПДР:

 • невиконання водієм вимог поліцейських;

 • полишення водієм місця ДТП, винуватцем якої він являється;

 • створення аварійної ситуації на дорозі;

 • керування автотранспортом водієм, у відношенні якого діє тимчасове обмеження щодо керування транспортними засобами.

У ст. 123, яка передбачає позбавлення прав на строк від 6 місяців до 3 років, вказані такі порушення ПДР:

 • виїзд на залізничний переїзд, коли рух по ньому перекритий;

 • перевезення пасажирів чи небезпечного вантажу через залізничний переїзд, коли рух по ньому перекритий.

Ст. 124 передбачає позбавлення прав на строк від 6 місяців до 1 року за порушення правил дорожнього руху, що призвело до дорожньо-транспортної пригоди.

У ст.130, яка передбачає позбавлення прав на строк від 1 до 10 років, вказані наступні порушення ПДР:

 • повторне протягом року керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння;

 • третій за рік випадок керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння;

 • вживання алкоголю, наркотичних речовин чи сильнодіючих препаратів до того моменту, коли на місце ДТП прибуде патруль поліції або її уповноважений представник.

Окрім позбавлення водійських прав, в КУпАП також передбачені штрафи (можуть бути як альтернативою позбавлення водійських прав, так і додатковим методом покарання).

За скільки штрафів позбавляють прав в Україні?

Згідно з діючим українським законодавством, немає певної межі по кількості штрафів, які водій може отримати, перш ніж в нього відберуть права. Так, при отриманні 3 та більше штрафів в Україні не передбачено позбавлення прав. Але щодо постійних порушників ПДР можуть застосовуватися профілактичні заходи.

Якщо представники патрульної поліції фіксують багаторазові порушення ПДД водієм, і при цьому він не звертає уваги на штрафи та інші попередження, з ним можуть провести профілактичну бесіду. Якщо такий водій стане винуватцем серйозного ДТП, його попередні порушення відіграватимуть роль обтяжуючих обставин при розгляді справи у суді.

Що робити, якщо забрали права?

Фото: pexels.com

Якщо суд постановив відібрати у вас водійське посвідчення, ви можете подати апеляцію, але, з огляду на практику, такий спосіб спрацьовує досить рідко. Після того, як ви були позбавлені водійських прав, вам потрібно сплатити штраф (якщо він був призначений судом) та дочекатися доки закінчиться термін позбавлення прав. Потім вам буде необхідна повторна здача екзамену в автошколі для відновлення прав.

Також ви можете уникнути позбавлення прав, вигравши судовий процес чи добившись пом’якшення вироку. Наприклад, позбавлення прав буде замінено на штраф відповідного розміру. Для цього потрібно найняти досвідченого адвоката та ретельно підготуватися до судового засідання. Якщо ж суд не встигне розглянути справу за 3 місяці, вам буде автоматично повернене водійське посвідчення.

Який термін здачі на права після позбавлення?

Щоб повернути водійське посвідчення особі, яка була позбавлена права на керування автомобілем, потрібно скласти теоретичний та практичний іспити на право керування транспортними засобами всіх категорій, що зазначені у водійському посвідченні, яке було вилучене. Видача прав відбувається протягом 5 днів з моменту успішної здачі іспиту.

Який штраф за їзду без прав?

На сьогоднішній день в Україні передбачено три види штрафів за керування транспортним засобом особою, яка не має водійського посвідчення. Так, якщо водій має посвідчення і воно є дійсним, але він забув його вдома, йому загрожуватиме штраф в розмірі 425 грн.

Якщо поліція вас зупинить поліція, і у вас не буде прав в принципі, вас можуть оштрафувати на 3400 грн. Теж саме стосується керування транспортним засобом, на який у вас не має прав відповідної категорії.

Якщо ви були позбавлені прав і при цьому були спіймані за кермом, вам загрожуватиме штраф в розмірі 20400 грн. При повторному такому порушенні сума збільшиться вже до 40800 грн.

Також, згідно з ч. 5 ст. 126 КУпАП передбачено, що водій, який сів за кермо, будучи вже позбавленим водійських прав, або не маючи їх в принципі, має бути позбавлений цього посвідчення на строк від 5 до 7 років.

Залишаючись на онлайні ви даєте згоду на використання файлів cookies, які допомагають нам зробити ваше перебування тут ще зручнішм